Yağız Avcı : 33.İstanbul Rallisi Ardından

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Dört toprak ralliden oluşan serinin ilki olan İstanbul Rallisi’ni geride bıraktık. 9-10 ay sonra ilk kez toprağa çıktık ve gerçekten özlemişiz. İstanbul’un bazı klasik etaplarına ek olarak oldukça zor yeni bölümlerden oluşan yarışın en uzun etabı da eklenince çok mücadeleci, hataya çok açık ve bir o kadar da keyifli bir yarış olacağı aşikardı.

Castrol Ford Team Türkiye ve biz pilotlar olarak toprak zeminde Fiestalar ile olan tecrübelerimiz çok daha fazla olduğu için kendimize güvenimiz tamdı ve hızlı olacağımızı biliyorduk. Yarış tek güne yayıldığı için fiziksel olarak daha zorlayıcı olacağı belliydi, tabi bir de sıcak hava etkisi… Henüz ilk etaba giderken lastik havalarını kontrol edelim derken dalgınlığımıza geldi sanırım ve hakem masasına zamanında yetişemeyerek 1 dakika geç girdik. Bu da bize 10 saniye ceza getirdi. Yarışın başında bu çok iyi olmadı tabi ama rallide olabilecek şeyler. Konsantrasyonumuzu koruyup yarışa uzun olan yeni etap ile başladık ve burada iyi bir başlangıç yapmak önemliydi. Hızlı bir başlangıç yaptık ve 5 saniye fark ile en iyi zamanı elde ettik. İlk lupun sonraki 2 etabında da en iyi zamanları yapmayı başardık ve Luca Rossetti ile tamamen aynı zamanda ilk lupu tamamladık. Takım arkadaşım Murat Bostancı da çok iyi bir performans ile yarışta 3. sıraya yerleşti.

2.lupta İSG ve Yeşilvadi etaplarının taşlı bölümleri oldukça bozulmuştu ve biraz daha dikkatli geçtik fakat önümüzdeki rakibimiz Rossetti de biraz dikkatli davranmış olacak ki farkımız sadece 6.9 saniye açıldı. Halbuki son luptaki tempoyu bu lupta yapmış olmamız gerekirdi ama demek ki öyle hissetmedik. Son lupa 6.9 saniye geride başladık ve atak yapıp yarışı kazanmak istiyorduk. Son lupun 23km’lik ilk etabında Luca’dan sadece 0.1 saniye alabildik! İkinci etabında ise en sonlarda bir lastik patlattık fakat bize pek zaman kaybettirmedi ve 4 saniye o bizden aldı ve son etapta da biz 2.2 saniye aldık ve yarışı 8.6 saniye fark ile ikinci sırada tamamladık.

Müthiş bir mücadeleydi, özellikle de son lup. Böylece sezonun ilk toprak rallisinden güzel bir sonuçla ayrıldık, tabi kazansak daha iyi olurdu ama kısmet değilmiş. Co-pilotum Bahadır Gücenmez yüksek konsantrasyonla hatasız not okudu ve Castrol Ford Team Türkiye olarak takım arkadaşlarımla çok iyi bir yarış çıkardık. Murat-Onur üçüncü, Orhan-Burçin Fiesta R2 ile dokuzuncu ve Emre-Burak da onuncu oldular. Hem takımlarda hem de pilotlarda çok iyi puanlar topladık. Ekibimiz çok iyi çalıştı, Fiesta S2000 toprakta mükemmeldi ve Pirelli lastiklerimiz de çok iyi performans gösterdi. Rakiplerimiz her zaman ki gibi çok hızlıydı ve çok iyi mücadele ettiler. Buradan tekrar tebrik ediyorum ve şanssızlık yaşayan ekiplere de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese de teşekkürler.

Şimdi sırada ERC Bosphorus Rally var ve hedef bir basamak üstü…

Görüşmek üzere…

www.yagizavci.com

Son Haberleri :

Yukarı Git