Yağız Avcı : 39.Hitit Rallisi Ardından

Kategori : Haberler/Türkiye Ralli Şampiyonası

İlk kez Samsun’da düzenlenen Hitit Rallisi ile birlikte maalesef sezonun son toprak rallisi de geride kalmış oldu. Hitit Rallisi bugüne kadar benim için genellikle güzel hatıralarla dolu. Özellikle 2007’de ilk kez Kızılcahamam’da yapıldığında ilk genel klasman birinciliğimizi kazanmıştık ve çok anlamlıydı. 2009 ve 2010’da ise Bolu’da zafere ulaşabilmiştik. Geçen sezon Hitit Rallisi’nde takım olarak yer almadık ve bu sene Samsun’da ilk kez yapılan bu yarışın yine uğurlu geleceğine inanmıştım fakat bu sefer tersi oldu.

Toprak ralliler ile birlikte çok iyi sonuçlar aldık ve şampiyonada istediğimiz pozisyona ulaştık. Bu rallide de hedefimiz en üst basamakta yer almaktı veya en azından şampiyona liderliğini devam ettirmek istiyorduk. Yarış öncesi kısa bir test ile Samsun’un doğasıyla ve karakteriyle tanıştık ve adapte olmaya çalıştık. Fiesta S2000 ile uyumumuz gayet iyiydi ve yarışa hazırdık takım arkadaşlarımla birlikte. Etaplar diğer yarışlara nazaran çok değişken karakterde fakat genelde dar ve sert zemin üstünde çok kaygan bir tabaka barındıran, hızlı sayılabilecek tuzaklı etaplardı. Yol notları çok önemliydi, ilk etaptan itibaren hızlı olabilmek adına. İlk etap iyi bir başlangıç yaptık, fakat ön sağ lastiğimizle ilgili ufak bir problem oldu ve sürüşü biraz etkiledi. Etap sonunda baktığımızda diğer lastiklere oranla havası çok düşüktü ve 2.etaba girmeden değiştirdik. İkinci etap iyi bir ritim tutturduk ve Luca Rossetti’nin 1 saniye önünde ikinciliğe çıktık. Murat-Onur’da güzel bir başlangıç yaptılar ve 3 saniye içinde 3 otomobil olarak sıralandık. İkinci etapta zemin çok gevşekti ve yolu süpürmek önemli bir faktör oldu. Üçüncü etaptan önce ise sol ön lastiğimizi yenisiyle değiştirdik fakat biraz mecburi oldu sağ önü de değiştirmiş olduğumuz için. Bu durumda ön lastikler arkalara göre çok diri kaldı. Üçüncü etapta da zemin genel olarak çok gevşekti ve belki de en kaygan etaptı. Başlarda çok iyi süremedim ve fazla kaydık. Co-pilotum Bahadır Gücenmez ile de 2-3 yerde not uyuşmazlığı yaşayınca istediğimiz gibi olmadı bizim için ve yaklaşık 8 saniye kötü zaman yaptık Luca Rossetti’den. İlk gün böylece geriye sadece seyirci etabı kaldı. Seyirci etabında Samsun’luların ilgisi oldukça iyiydi ve makul düzeyde seyirci vardı. Burada 3 otomobil aynı saniye içinde zamanlar yapınca ilk günü Luca Rossetti’nin 8 saniye arkasında tamamladık ve onlar da Murat-Onur’un 1.8 saniye arkasında..

İkinci gün hedefimiz tabi ki atak yapmaktı ve bu yarışı kazanabileceğimize inanıyorduk. İlk etapta Luca’nın 2 saniye arkasında kaldık ve aramız 10 saniyeye çıktı. Bizim yarışımızın kaderini belirleyen günün ikinci ve yarışın 6.etabı ise zaman kazanabileceğimizi düşündüğümüz bir etaptı ve atak için orayı seçtik. Tabi yüksek mücadele içerisinde anlık hatalar her zaman olabiliyor ve kazanacaklarınız kadar kaybedecekleriniz de büyük olabiliyor. Bu sefer bizim için kaybetme seçeneği geçerli oldu ve henüz 2. Kilometrede hızlı sayılabilecek bir kaza yaptık. Hem bu yarış için hem de şampiyona için çok üzücü oldu tabi. Bizde önemli bir şey olmaması ise sevindirici tarafı. Uzun zaman sonra böyle bir şey oldu ve şimdi bunu nazarlık olarak görüp ileriye bakmamız gerekiyor.

Önümüzde 3 yurtdışı ve bir de Bursa rallisi var. Pilotlar şampiyonluğumuz biraz zora girse de henüz her şey bitmiş değil ve elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Castrol Ford Team Türkiye olarak takımlar şampiyonasında çok iyi bir yerdeyiz ve bu yarışta da takım arkadaşlarım çok iyi sonuçlar aldılar. Önümüzde 2 hafta sonra yapılacak IRC Yalta Rally var ve ekibimizin Fiesta S2000’i bize yine en iyi şekilde teslim edeceğinden şüphemiz yok.

Samsun’da ilk kez yapılan Hitit Rallisi için ANOK ekibine ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederiz. Yarışı bitiren bütün ekipleri tebrik ederim ve şanssızlık yaşayanlara da geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

3 Uluslararası yarış ve Türkiye Ralli Şampiyonası’nın son yarışı Bursa Rallisi… Mücadele devam ediyor…

Yağız Avcı
www.yagizavci.com

Son Haberleri :

Yukarı Git