Yağız Avcı : Sırbistan Rallisi’nin Ardından

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

2012 sezonu… 2 farklı arena; Doğu Avrupa Ralli Kupası ve Türkiye Ralli Şampiyonası… 3 hedef; Doğu Avrupa Ralli Kupası Birinciliği, Türkiye Ralli Şampiyonluğu ve Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonluğu…

Castrol Ford Team Türkiye ile birlikte bu hedeflerimizden ilkini Sırbistan’da gerçekleştirdik ve Doğu Avrupa Ralli Kupası’nı kazandık! Çok zor hava ve zemin şartları ile ve etapları çok iyi bilen hızlı ve tecrübeli ekipler ile oldukça mücadeleci bir yarış oldu. En iyi etap zamanı ile başladığımız yarışta rakiplerimizden gelen erken hatalar bizi zafere daha da yaklaştırdı fakat oldukça stresliydi, özellikle de o şartlarda hatasız sürüp finişe gelmemiz gerektiği için. Böyle bir durumda kalınca tempomuzu da iyi belirleyemedik. Bir lup çok fazla yavaşladık sonrakinde hızlandık ve ilk günü 17 saniye farkla 4. tamamladık. Aynı zamanda ilk kez ıslak asfalt ve yoğun sis kombinasyonunu da tecrübe etmiş olduk.

İkinci gün ilk güne göre çok farklı karakterde etaplarda yarıştık ve iyi bir tempoda hatasız sürmeye çalıştık. Takım olarak yarış boyunca lastik seçimlerimiz iyi oldu ve Pirelli lastiklerimiz bu şartlarda oldukça iyi çalıştı. Sadece son lup kuru zemin lastiği tercih edebilirdik biz de, keza etapların o kadar kuruyacağını tahmin etmedik ama yine de güvenli bir seçim oldu ve finişe 26 saniye fark ile 3.sırada ulaştık. Genel olarak çok stresli geçen yarışta bu sonuç bizi Doğu Avrupa Kupası’na kavuşturdu. Girdiğimiz dört yarışın hepsini sorunsuz tamamladık ve Castrol Ford Team Türkiye olarak Fiesta S2000 ile çıktığımız ilk uluslararası arenada zafere ulaştık ve bu bizim için müthiş bir sonuç oldu. Sonucun dışında, girdiğimiz dört asfalt rallinin bize kattıkları da çok önemli oldu ileriye dönük baktığımızda.

Serdar Bostancı başta olmak üzere bütün ekibimiz çok iyi çalıştı ve herkes fazlaca efor sarf etti. Co-pilotum Bahadır Gücenmez ile biz de gereklilikleri yerine getirmeye çalışarak iyi bir performans sergiledik. Ailem her zaman yanımızdaydı ve çok önemli katkıları oldu her anlamda. Bu zaferin benim için ayrı bir önemi daha var tabi. Babam Nejat Avcı 1997’de ilk kez Avrupa Ralli F2 şampiyonu olmuştu ve bundan 15 sene sonra Avrupa’da başarı elde etmek çok anlamlı oldu benim için.

Şimdi sırada diğer hedeflerimize ulaşmaya çalışacağımız Yeşil Bursa Rallisi var. Artık sona geldik ve mücadeleye hazırız. Herkes için hayırlısı olsun.

Castrol, BP ve Ford Türkiye başta olmak üzere tüm sponsorlarımıza, takipçilerimize, destekleyen ve destek mesajları yollayan herkese çok teşekkürler.”

Sevgiler,
Yağız AVCI
www.yagizavci.com

Son Haberleri :

Yukarı Git