Yağız Avcı : Sliven Rallisi’nin Ardından

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/IRC/Türkiye Ralli Şampiyonası

Bu sezon Castrol Ford Team Türkiye ile dahil olduğumuz Doğu Avrupa Ralli Kupası’nda üç yarışı geride bıraktık ve aynı zamanda iki IRC (Kıtalararası Ralli Şampiyonası) yarışına da katılma fırsatı bulduk. İlk IRC yarışımız olan Yalta Rallisi bizim için müthiş bir tecrübeydi ve bir akıl yarışı oldu. Hatasız bir sürüş sergiledik ve performansımızdan takım olarak oldukça memnunduk. Çok teknik ve tuzaklı etaplar bizim için bir asfalt okulu niteliğindeydi ve takım olarak ilk IRC yarışımızı kazandık. Böylece IRC yarışı kazanan ilk Türk ekip olduk.

Geçtiğimiz haftasonu ise benim için ilk olan bir başka IRC yarışı, Bulgaristan Sliven Rallisi’ni geride bıraktık. Co-Pilotum Bahadır Gücenmez ise 2010’da Murat Bostancı ile bu yarışta yer aldığı için etapları ve atmosferi tecrübe etmişti. Yalta Rallisi’ne göre çok farklı ve en az onun kadar zor bir mücadele oldu. Hedefimiz Yalta’da elde ettiğimiz Doğu Avrupa Ralli Kupası liderliğini korumak ve farklı asfalt zeminler üzerinde kendimizi geliştirmekti, keza hedefimize ulaştık diyebilirim. Çok süratli, zemin kalitesinin bir hayli değişkenlik gösterdiği Sliven etaplarında bu yarışı birçok kez kazanmış olan yerel pilotlara karşı önemli bir sınav verdik takım olarak. Antrenmanda iki kez geçme hakkımızın olduğu etaplarda yol notu çok büyük önem taşıyordu ve bu alanda da kendimizi geliştirdiğimiz için mutluyum. Birçok açıdan bu tarz yarışlar çok faydalı oluyor uluslar arası arenada iyi bir yere gelebilmek adına.

Yalta’daki seyirci atmosferinden sonra Sliven’de de bu çok farklı değildi ve seyirci desteği inanılmazdı. Özellikle Cuma akşamı yapılan seyirci etabında müthiş bir seyirci kitlesi vardı. Yarışın startını ise bir stadyumda aldık ve atmosfer çok keyifliydi. İlk gün sadece seyirci etabını yaptık ve yarışa en iyi zamanı elde ederek başladık. Zor ve tuzaklı bir seyirci etabıydı ve bu güzel bir moral oldu, tabi ertesi gün işlerin değişeceğini biliyorduk. İkinci gün ilk etaptan itibaren yerel pilotlar birbirlerine çok yakın zamanlarla ön sıralara tırmandılar. İlk kez geçtiğimiz etaplardan özellikle ‘Stara Reka’ etabı müthiş zordu. İlk gün 8 etap geçtik ve önümüzdekiyle 9.7 saniye farkla günü 4.sırada tamamladık fakat bir etaba giderken yaptığımız yanlış hesaplama bize 20 saniye zaman cezası getirdi ve 5. sıraya geriledik.

İkinci gün ise etaplar tersine döndü ve fazlasıyla kirlenen zemin bir hayli mücadeleci oldu. Hatasız ve hızlı sürmeye çalışarak yarışı 5.sırada tamamladık ve zaman cezamızı almasaydık 0.5 saniye fark ile 4. bitirebiliyorduk fakat kısmet değilmiş. Yarışın geneline baktığımızda öndeki yerel pilotlarla farkımız ortalama kilometrede 1 saniye oldu ve asfalt zeminde ki gelişimimizden ve performansımızdan oldukça memnun kaldık. Mekanik ekibimiz çok iyi bir iş çıkardı ve Yalta’dan sonra burada da bir problem yaşamadık Fiesta S2000 ile. İkinci IRC yarışımızdan yine güzel puanlar aldık ve sıralamada 6.lığa yükseldik. Doğu Avrupa’da ise liderliği sürdürebildik. Takım arkadaşlarımız Murat-Onur’da hatasız ve güzel bir performansla iyi bir sonuç aldılar keza Buğra-Burak ikilisi de oldukça iyiydi. Diğer bir ekibimiz Eytan-Sedat ise bizleri üzen bir kaza geçirdi fakat şu an iyi olmaları çok sevindirici. En kısa zamanda eski sağlıklarına kavuşacaklar.

Başta ailem olmak üzere, tüm arkadaşlarımıza, ekibimize ve destekleyen herkese çok teşekkürler. Bundan sonraki durağım Aydın V1 Challenge ve sonrasında Sırbistan Rallisi.

Yağız Avcı
www.yagizavci.com

Son Haberleri :

Yukarı Git