Yağız Avcı’dan Yeni Bir Başlangıç

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

2014 Türkiye Ralli Şampiyonası sezonu ile yeni bir yola giren Red Bull sporcusu Yağız Avcı, redbull.com.tr’nin sorularını cevapladı.

Yeni sezona Tok Sport takımıyla giriş yapmaya hazırlanan Yağız Avcı, büyük hedefler peşinde!

RedBull: 2014’e nasıl bakıyorsun? Öncelikli hedeflerin neler?
Yağız Avcı: 2014 sezonu co-pilotum Bahadır Gücenmez ile birlikte bizim için tam anlamıyla yepyeni bir sezon olacak çünkü yeni bir takım, yeni bir ekip, yeni otomobil ve yeni lastikler ile yeni bir yola giriyoruz. Adaptasyon süreci önemli tabii bu aşamada. Kısa sürede iyi bir seviyeye geleceğimizi düşünüyorum ekip olarak. 2014 sezonunda hedeflerimizden ilki, Dünya Ralli Şampiyonası WRC2 klasmanında yer almak. Diğer hedefimiz ise, Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yer alarak bir kez daha şampiyonluğu yakalayabilmek. Takımlar şampiyonasında da iddialı olabiliriz.

RB:Kariyerin anlamında önemli bir değişiklik oldu. Castrol Ford Team Türkiye’den ayrıldın. Bu konu hakkında neler söyleyeceksin?
YA:Son 4 sezondur birlikte olduğumuz Castrol Ford Team Türkiye ile bu sezon yollarımızı ayırdık ama bu sadece sportif bir yol ayrımı, çünkü dostluklar ve arkadaşlıklar her zaman devam ediyor. Çok başarılı dört sezon geçirdik, 3 Türkiye Ralli Şampiyonluğu ve 1 Doğu Avrupa Şampiyonluğu yakaladık. Yeni sezonda ise MINI JCW S2000 otomobilimiz ile Tok Sport takımında yer alacağız. Yeni ekibimizle hedeflerimiz kesişti ve bu doğrultuda ilerliyoruz. Kısa vadeli değil uzun vadeli olarak koyduğumuz hedeflerimiz var ve başaracağımıza eminim.

RB:Yeni takımınla ilgili planların neler?
YA:Öncelikle yeni takımımıza ve otomobilimize hızlıca adapte olmamız gerekiyor, elbette bu sezon boyunca gelişecek bir durum. 2014 sezonunda hem yurtdışında hem de Türkiye’de yer almayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ise yurtdışında sürekliliği yakalayabilmek hedefimiz. Tok Sport uluslararası arenada oldukça tecrübeli bir ekip ve iyi bir vizyona sahipler. Takımımızda genç bir ekip daha var ve onlara olan destekleri de oldukça önemli. Yarışların dışında, tabii bağlantılı olarak, farklı projelerimiz de var birlikte geliştirebileceğimiz.

RB:Takvimin nasıl olacak? Bu yıl dünyada ve Türkiye’de gözüne kestirdiğin yarışlar hangileri?
YA:Bu sezon Dünya Ralli Şampiyonası’nda WRC2 klasmanında birkaç yarış belirledik ve üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Gündem ve ekonomi birçok alan gibi spora da yansıyor. İlk yarış olan Portekiz Rallisi’ne kaydımızı yapmıştık fakat tarihin biraz sıkışık olmasından ve ülkemizin gündemiyle ilgili sebeplerden ötürü pas geçmeye karar verdik. Yer alabileceğimiz diğer yarışlar İtalya, Polonya, Finlandiya, Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere rallileri. Nasıl bir program izleyeceğimizi zamanla göreceğiz. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ise tamamında yer almayı hedefliyoruz. İlk yarışımız 12-13 Nisan tarihlerinde 2 gün üzerinden yapılacak olan asfalt zeminli İzmir – Ege Rallisi.

RB:Türkiye Ralli Şampiyonası’nda beşinci zafer gelecek mi? Ali Bacıoğlu’nun şampiyonluk rekoruna yakın olmak nasıl bir his?
YA:Sporumuzun efsane isimlerinin yakaladığı başarılara yaklaşmak veya rekorlarına ortak olabilmek benim için çok önemli ve mutluluk verici tabii ki. Ali Bacıoğlu bugüne kadar en yüksek şampiyonluk sayısına ulaşmış isim, 4 şampiyonluk yakalayan Serkan Yazıcı, Ercan Kazaz gibi önemli isimler de var. Beşinci kez şampiyonluğu yakalamak ve ilerleyen dönemlerde bu sayıyı daha da geliştirebilmek hedeflerim arasında fakat kolay olmayacağını da biliyorum. Bu sezon bizim tarafımızda birçok yenilik var ve merakla bekliyorum. Yine oldukça güçlü rakiplerimiz var ve güzel mücadeleler olacağını düşünüyorum. Kazanmak da var kaybetmek de ama sonunda kazanan olmak istiyoruz tabii ki.

Son Haberleri :

Yukarı Git