Yalta Rallisi’nde İkinci Gün Tamamlandı

Kategori : IRC/Türkiye Ralli Şampiyonası

Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nde (IRC) sezonun onuncu yarışında ikinci gün sonunda Ukraynalı Yuriy Protasov lider konumda yer alıyor. Castrol Ford Team Türkiye adına mücadeleye katılan Yağız Avcı ise günü ikinci sırada tamamladı. Son etap öncesinde Protasov’un lastik patlatması ile liderliğe yükselen Avcı son etapta rakibine geçilince günü de ikinci sırada tamamladı.

Yerel pilot Protasov kendi evinde yarışmanın da avantajı ile yüksek tempoda yarışa devam ediyor. İkinci günün ilk etaplarında Mikko Pajunen ile sıkı bir mücadeleye giren Protasov rakibinin öğle servisinden sonraki ilk etapta büyük bir kayaya çarparak yarış dışı kalmasından sonra temposunu düşürmeyi planlamıştı ancak patlayan lastik onun da planlarını değiştirdi. Protasov son gün geçilecek altı etapta fazla zorlamadan yarışı tamamlamayı hedeflediğini belirtti.

Yağız Avcı mücadele ettiği Doğu Avrupa Ralli Kupası takviminde olduğu için start aldığı Yalta Rallisi’nde asfalt tecrübesini de geliştiriyor. Yerel pilot Protasov ve Fin pilot Pajunen yüksek tempoda mücadele ederken Avcı ise genel olarak yarışı tamamlamak üzerine bir strateji kuruyor. Pajunen’in de kalması ile ikincilikteki yeri rahatlayan genç pilot Pazar günü geçilecek altı etabı da sorunsuz geçerek yarışı podyumda tamamlamayı hedefliyor.

Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer genç pilotu Murat Bostancı ise yaşadığı sorunlar nedeni ile bir türlü sıralamanın üst basamaklarına tırmanamadı. Özellikle Orlenje etaplarındaki temposu ile göz dolduran Bostancı iki kez lastik patlatınca günü de genel klasman onbirincisi olarak tamamladı. Bostancı Sınıf 6’da ilk sırada yer alırken İki Çeker Kupası’nda da ikinciliğini koruyor.

Ukrayna’nın Kırım bölgesindeki Yalta şehrinde düzenlenen ralli ülkenin tatil beldesi olması sebebi ile her sene olduğu gibi şehre ayrı bir dinamizm katıyor. Eğlence üzerine kurulmuş bir ralli izlenimi veren Yalta Rallisi’nin sponsoru Prime hiç bir masraftan kaçınmamış dersek yeridir. Genelde yarış akışının yer aldığı basın kartlarının arkasında akşam düzenlenecek parti programının ve hangi kıyafetle katılmanın gerektiğine kadar farklı bilgilerin yer alması nasıl bir yarış organizasyonu olduğu konusunda fikir verecektir. Etaptan etaba koşan bizler için ise Kırım bölgesinde yaşayan Tatar halkının dilimize olan yatkınlığı umulmadık bir anda imdadımıza yetişebiliyor. Etap çekmek için çıktığımız dağda otopark muhabbeti bir anda Tatar Pilavı’na ve hatta televizyonda yayınlanan Türk dizilerine kayabiliyor. Otelden çıkarken iki sandviçe mahkum olan bizler dağ başında Tatar Pilavı’nın muhabbeti ile doyabiliyoruz.

Son gün etaplarında ekipler ikinci gün etaplarının tersten geçecek. Özellikle ilk etap olarak geçilen Ai Petri etapları tırmanma özelliği ile pilotları zorlamıştı Pazar günü iniş olarak geçilecek etap pilotlara farklı bir heyecan yaşatacak. Etap sık ağaçlıklı orman içinden geçtiği için zeminin soğuk olmasından dolayı lastikleri de çok zorluyor. Aynı şekilde genelde iniş olan günün üçüncü etabı da Pazar günü tırmanma olarak geçilecek. 15:30’da yarışı tamamlayacak ekipler 20:00’da kent meydanında düzenlenecek ödül töreni ile kupalarını alacaklar.

Son Haberleri :

Yukarı Git