Onur Aslan : Delikanlı İşi; Ege

Kategori : Onur Aslan

Onur Aslan
Onur Aslan
Hepinize merhabalar. Bir süredir Ralli Dergisi’nin çok sevdiğimiz insanları Çağlar Süren ve Sait Kuş ile yazmak üzerine konuşmalar yapıyorduk. Bu sezonun çok renkli geçeceğinin belirmesi üzerine ben de bu heyecanı bir nebze olsun aktarabilmek adına yazmaya karar verdim ve Ralli Dergisi ekibiyle irtibata geçtim..

Biliyorsunuz hem Türkiye’nin en eski otomobil sporları kulübü olan Ankara Otomobil Sporları Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği hem de “Cevdet Durmaz ve Ekibi” olarak Can Çoker ile bu sezon Historic Ralli Şampiyonası’nda yer alıyoruz. Hem organizasyon tarafında hem de yarışmacı tarafında yer almamın yazılarım için beni yeteri kadar besleyeceğine inanıyorum. Dolayısıyla yazacak şeyler biriktikçe bundan sonra Ralli Dergisi’nde yazıyor olacağım. Her zaman yazısını keyifle okuduğum sevgili Aras Dinçer’le de Ralli Dergisi’nde oluşturduğumuz bu yazar kadrosu gayet eğlenceli oldu. Emirgan buluşmalarımızdan sonra artık burada da spor ve spor severi beslemek adına çok keyifli yazılar çıkacaktır, sevgiler Aras Dinçer’e.

Biliyorsunuz aslında sezonu geçtiğimiz aydan itibaren açmıştık. Andoff’un gerçekleştirdiği açılış yarışı, en renkli sezon açılışına aday gösterilse açık ara farkla birinci seçilebilir. Ardından rallide de, İstanbul seyircisinin bizi yabana atmayın bizde burdayız dediği, akıllarda ıslaklık, çekişmesi ve seyircisiyle kalan Rally 34’le sezonu açtık.

Geçtiğimiz hafta sonu ise Türk otomobil sporunun lokomotif branşı rallinin ulusal sezon açılışını, artık geleneksel hale gelen Ege Rallisi ile gerçekleştirdik. Rally 34 yağmura rağmen ne kadar keyifli ise Ege Rallisi’de her sınıfta yaşanan çekişme itibariyle yarışa giden, gidemeyip de internet başından sonuçları takip eden spor severleri bir o kadar memnun etti.

Kadroları ve değişim hikayelerini hepimiz biliyoruz. En büyük atağı Toksport WRT tarafından “profesyonel” anlamda hızlı pilotları kadrosuna katması ile gördük. CFTT’nin S2000 pilotlarını sabit tutarak R2 kadrosunda yaptığı ciddi revizyon bu sezon yine her zamanki iddialarından vazgeçmediklerini gösterdi. Bonus Parkur Racing’in “otomobil sporlarında strateji” üzerine üniversitelerde kürsü sahibi olması gerektiğine inandığım Ercan Kazaz’ı tekrar etaplara geri çağırması ile Cumartesi öğlen kimsenin ne olacağını kestiremediği bir yarışa başlamış olduk ki bu sezonun son yarışı Hitit Rallisi’ne kadar böyle devam edecek sanırım. O yüzden çok güzel bir sezon bizi bekliyor, eşiniz dostunuz kim varsa haber verin, yarışa götürün, tozunu yutturun, 2012 sezonundan daha iyi bir sezon yaşayacağız.

Tahmin edildiği üzere Yağız ile Murat bize tam anlamıyla her etap sonu tansiyon tavanda dereceler başında oturturken, Fatih Kara’nın bahsedilene göre bir alt spec Punto’suyla etap birincilikleri, Burak Çukurova’nın tam bir şampiyona pilotu edasıyla temposunu sürdürdüğü ve gerektiği yerde agresifliğini gösterdiği, Orhan Avcıoğlu’nun Yağız ile Murat’a ilk yarıştan rahat vermeyen dereceleri kafaya giden pilotların her yarışı kazanabilecek potansiyelde olduğunu bize gösterdi.

Sınıf N4 ise tam bir muamma idi. Bir yandan yeni imajında bıraktığı sakalları ve bireysel olarak hastası olduğum gözlükleri ile Ercan Kazaz yarış öncesi sınıfı kazanmak istediğini belirten demeçlerde bulundu. Bence co-pilotu Emire Cantürk ile şampiyonanın renk skalasında önemli bir yere sahipler. Hep varolmaları dileğiyle. Az sonraki cümlelerde hızına zaten yeteri kadar değineceğim gözü kara pilot Uğur Soylu genel klasman ilk 5’te yer almak istediğini söylerken, “Takılma, bize her yer flat out!” mottolu Hakkı, Subaru’nun gırtlağına çöktüğü zaman yaptığı zamanları hepimizin bildiği Sabri Ünver, bir sene sonra parkurlara dönen iki sene önce Ege’de sınıfın kazananı olan Nebil Erbil ve “Road Runner” Yiğit’in arasındaki çekişmeyi herkes Fitch’den gelecek kredi notu bekleyen ülkeler gibi bekliyordu. Evet sınıfı ilk defa oturduğu Mitsubishi EVO X ile Yiğit kazandı ama bence Yiğit kadar tebriği Uğur Soylu da hakediyor. İkisinin temposu inanılmazdı. Son etapta podyumdaki mücadelede oldukça “yürüyen” S2000 pilotlarından en yukarıdaki isim Fatih Kara’nın sadece 16 saniye arkasında idiler. Yiğit ile Burak Çukurova’nın ise arasında sadece 8.3 saniye vardı. Toksport WRT’nin bu iki “delikanlı” pilotuna bize izlettikleri de mücadele için teşekkürler. Bu arada dikkatinizde kalsın Yiğit, finiş gördüğü her yarışta birinci olmaya devam ediyor.

R2’lerde Buğra’yı uzun zamandır takip ediyorum. Çok efendi, okulunda başarılı, gerektiği zaman temposunu ayarlamayı bilen, genç yaşına rağmen aldığı başarılarda şımarmayan, herkese karşı saygılı, daha limitine gelmediğine inandığım bir kardeşimiz. Bu sezon yeni co-pilotu Burak Erdener ile belirledikleri akıllı tempoları ile yarışı kazansa da, Toksport WRT’nin yeni transferi Yıldıray, bence en çok bahsedilmesi gereken isim bu yarış. Bir tık daha dikkate ihtiyacı var, incarlarını izleme fırsatı yakalarsanız sanki Ankara – İstanbul arası konforlu bir seyahat edercesine kullandığı R2’siyle attığı zamanlar, Emre Büyükbayrak’ın ona taktığı lakap olan “Çıldıray” niteliğinde. Yarışın ilk etabında Hakkı’yı da geçse S2000’lerin arkasına geçecekti. Yıldıray bu sene iki çekerde çok can yakacak, biraz dikkat sadece. Nazar değmesin diyerek diğer yarışlardaki performansını merakla bekliyoruz. Bu arada Ümitcan, Eytan Halfon ve sayın Tanrıbilir her an iki çekerde sürprize kalkışabilir, hiç kopmadılar bu yarışta mücadeleden. Dört çekerden inip iki çekere binerek o tempoya erişmek kolay olmasa gerek.

Historic’te ise tam manasıyla sezon başlamadı. Cevdet Durmaz’ın aylardır el emeği, göz nuru şeklinde hazırladığı Golf’ler Eskişehir’de görücüye çıkınca Escort’lar karşısında neler yapabilir göreceğiz. O şampiyonada da çok keyifli rekabetler ve çok şahane insanları etaplarda görebiliriz.

Bu arada ralli branşımız senelerdir ilk defa bu kadar neticeler anlamında bilinmezlik içinde. Bu bilinmezliğin de doğal olarak rekabeti arttırarak hızı doğuracak. Dolayısıyla bu hızın da ralliyi izlenesi bir spor haline getirmesi su götürmez bir gerçek iken, sporun yayılması için bu kadar “malzeme” kullanılarak bir şeyler üretilmeli.

Bizler yine de olabildiğince bu sezon etaplara eş, dost, tanıdık, akraba, komşu gibi bir takım yakınlık duyduğumuz insanları etaplara götürelim, bakın 10 gün sonra iki çekerlerin meydan muhaberesinde ikinci randevu Kocaeli’nde. Hava da güzel duruyor tahminlere göre, bilginize.