Alternatif Enerjili Araçlar Körfez Pistinde

Kategori : Bülten

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’nın alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekilmesi ve üniversite öğrencilerinin bu alandaki fikirlerinin üretime geçirilebilmesi amacıyla düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nın 9.’su bu hafta sonu gerçekleştiriliyor.

Güneş ve hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların katıldığı yarışlar her geçen yıl büyük ilgi görüyor. Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde başlayacak organizasyonun Formula G-Güneş Enerjili Araç Yarışları’na 34 takım ve 39 araç, Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araç Yarışları’na ise 22 takım ve 23 araç katılıyor. Üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katıldığı Formula G’nin bu yıl 9.’su, Hidromobil Yarışları’nın ise 7.’si gerçekleştiriliyor.

1.950 metrelik Kocaeli Körfez Yarış Pisti´nde düzenlenen organizasyon, 20 Ağustos’ta kayıt işlemleri ile başladı. 21-22 ve 23 Ağustos tarihlerinde teknik kontrol ve test sürüşlerinin ardından, 24 Ağustos Cumartesi günü sıralama turları ve yarı final yapılacak.

25 Ağustos Pazar günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de izleyeceği final yarışları saat 12.30’daki kortej ile başlayacak. Final gününde ilk olarak saat 13.00’de Formula G, saat 14.30’da da Hidromobil yarışları gerçekleştirilecek. Saat 17.00’de ise yarışmalarda dereceye giren takımlara ödülleri verilecek. Her iki kategorinin birincilerine 15 bin TL, ikincilere 10 bin TL, üçüncülere de 5 bin TL para ödülü ile madalya verilecek. Tasarım ve Kurul Özel Ödülü olarak ise takım başına 5 bin TL verilecek.

Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G´de İstanbul Üniversitesi ’Socrat’ adlı araçla ilk sırada yer alırken, Hidromobil kategorisinde ise ’Hidrobee’ ile İstanbul Teknik Üniversitesi birinci olmuştu.

Son Haberleri :

Yukarı Git