Citroen DS3 XL=X Games – Loeb

Kategori : Bülten/Rallikros

Citroen Racing ve Sebastien Loeb, Los Angeles’ta gerçekleşecek X Games için hazırlanıyor. 8 kez Dünya Şampiyonu Loeb bu yarışta Global Rallycross Şampiyonasının en iyi sürücülerine karşı Red Bull ve Total renklerinde bir DS3 XL kullanacak.

Tüm hikaye 2008’de Red Bull’un Citroen’e bu fikirle gelmesiyle başladı: Citroen ve Loeb, Los Angeles X Games’te yarışsa ve Red Bull’un Amerika’daki bir diğer ikonu Travis Pastrana’yı da alsa ne olurdu? Takım ve Loeb bu fikre çok sıcak baktı ve hiç vakit kaybetmeden hazırlıklara başlandı.

Ortaya çıkan projeden dolayı heyecanını gizlemeyen Loeb : ” Yarışmayı seviyorum ve daima yeni kategorileri denemeye ilgi duyuyorum. Yeni Zelanda Rallisinden bir hafta sonra Los Angeles’a gideceğim ve Travis’in benim için hazırladığı plana dahil olacağım. Avrupada Rallikros gerçekten büyük ilgi görüyor ancak America versiyonu daha ekstrem görünüyor. Marcus Grönholm gibi pilotlara karşı 545 beygirlik bir DS3 içinde yarışma imkanı karşıma çıktığında, teklifi ikiletmeden kabul ettim.” diyor.

Citroen Racing, kazanma şansını artırmak için XL adında çok özel bir DS3 üretti. XL, X Games ve Loeb’den çağrışımlar içeriyor. Hansen Motorsport’un baz otomobili üstüne 7 kez dünya Şampiyonu olan takım tarafından bir dizi değişiklik ve güçlendirme ile bu otomobil elde edildi. Citroen Racing’den baş mühendis Cyrille Jourdan : “Yeni kategoriler denemek ve bu kategori kurallarını sonuna kadar uygulayabilmek her zaman heyecan verici” diyor ve ekliyor: “Uzaktan bakıldığında DS3 XL , WRC’ye çok benziyor. Şasi ve süspansiyon sistemi nispeten aynı olmasına rağmen aktrama organları temelden çok farklı. 2 litre turbo motoru 545 Hp ve 800 Nm tork üretiyor. Hızlanması bir F1 otomobilinden çok da kötü değil : 0-100 sadece 2,4 saniye!”

Ralli otomobiline kıyasla kopilot ve stepne lastiğin olmaması mühendisleri ağırlık merkezinin dengelenmesi için çalışmaya mecbur bırakmış. “Bu yüzden radyatör bagaja alındı” diyor Jourdan. ” WRC ve XL arasında görünen en büyük fark, arka kanadın altına eklenen soğutma fanları. Rallikrosta en kritik safha olan start anında performansı yükseltmek için bu değişiklik tasarlandı.”

Citroen Racing’in Versay’da bulunan atöleyelerinde hazırlanan XL Loeb tarafından Dreux pistinde test edildi: “Dört çeker ve fazladan güçle bu DS3 gerçekten yüksek hızlara ulaşabiliyor. Bu testleri farklı ayar seçenekleri belirlemek için yaptık. Ancak, Amerika’daki parkurun çok farklı özellikler taşıdığını biliyoruz, bu yüzden orada çok kısa zamanda şartlara adapte olmamız gerekecek.”

Citroen Takım Direktörü Yves Matton ise temkinli: ” Los Angeles’ta yapılacak X Games’e katılmayı kabul ettiğimizde, Red Bull’un bu yarışa ne kadar bağlı olduğunun farkındaydık. Taahhüt ettiğimiz gibi, en yüksek ciddiyette aralıksız çalışmaya devam ettik. Sadece bir yarışlık proje olduğundan tüm sezonu ya da şampiyona puan durumunu düşünmemiz gerekmeyecek. Sadece bir yarış ve biz denemeye ve kazanmaya kararlıyız. Hiç de kolay olmayacak çünkü rakiplerimizin oradaki tecrübesine oranla bizim için çok yeni bir alan, fakat her adımında savaşıyor olacağız.”

Los Angeles’ta yer alan Staples Center’da gerçekleşecek LA X-Games, 1 temmuz hafta sonunda organize edilecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git