AVİTAŞ CONTROL 2 = Fiesta Rallycross

Kategori : Haberler

Her yıl düzenlenen ve motorspor severlerin merakla beklediği Autosport International Fuarı için İngiltere Birmingham’dayız. Geçtiğimiz yıl ilk kez bir Türk firması bu fuara katılmış ve ürününü sergilemişti. AVİTAŞ, tasarımı ve üretimi tamamen kendisine ait olan Control1 ile bu fuarda boy gösterdiğinde, Türkiye’de meraklı küçük bir kesim dışında kimsenin haberi olmamıştı. Bunda AVİTAŞ yönetiminin pazar hedefi olarak yurtdışını seçmesinin önemi büyük. Bu çıkıştan 1 yıl sonra sadece daha büyük bir standla değil, çok daha büyük bir projeyle de AVİTAŞ tekrar yerini almış durumda.

Control1’in geçtiğimiz yıl boyunca özellikle yurtdışından gördüğü ilgi, yeni kapıların ve tekliflerin açılmasını sağlamış. AVİTAŞ’ın uzun yıllara dayanan yüksek kaliteli üretim tecrübesi, Halid Avdagiç ve Enes Elver’in motorsporları disipliniyle birleşince yurtdışından sadece meraklıların değil, büyük markaların da ilgisinin çekilmesi kaçınılmaz olmuş.

Ford’un Motorsporları alanındaki iki önemli isminden biri olan Andreas Eriksson, Control1’den ve gösterdiği performanstan etkilenince, Halid Avdagiç’le görüşmeye başlıyor. Önce Avdagiç İsveç’te Eriksson’un fabrikalarını geziyor, sonra iade-i ziyaret ve sonuç olarak Control2’nin üretimine başlanıyor. Control2 elbette AVİTAŞ’ta ürünün kod adı. Otomobilin aslı Ford Fiesta olarak görünse de binek ya da ralli otomobiliyle yakından uzaktan ilgisi yok. Tubular şasi üstüne Ford Fiesta kep geçirilmiş desek daha doğru olur. Arka ortada yer alan 2 litrelik motor 255 beygir üretiyor ve sıralı şanzımanla arka tekerleklere bütün güc aktarılıyor. Kompozit gövdesiyle sadece 800 kg. olan bu canavar, son bir kaç aylık sürede üretilerek bu fuara yetiştirildi.

Andreas Eriksson, Britanya Rallikros Şampiyonasında bir aracın yarışacağının müjdesini şimdiden veriyor. Britanya Supernatinal Rallikros kategorisinde yarışan diğer araçlara bakınca işlerin hiç de kolay olmadığı kolayca görülebilir. Ayrıca kısa vadeli hedefler arasında Amerika da var. Kendisi de rallikros yarışçısı olan Eriksson, rallilere veda ettikten sonra Marcus Grönholm’u, bir Fiesta’nın direksiyonunda Rallikroslara sokan ve seyirci patlamasına neden olarak bizi bizden alan kişi. Marcus’un menejerliğini de yürüten başarılı yönetici, AVİTAŞ’la olan yeni ortaklıktan oldukça memnun görünüyor. Ford’un dünya motorsporları organizasyonunda rallilere Malcolm Wilson bakarken, Nascar hariç diğer tüm branşların sorumlusu Andreas Eriksson olunca, AVİTAŞ’ın Control serisiyle yakaladığı başarı daha iyi anlaşılıyor.

ANDREAS ERIKSSON - HALID AVDAGIC
ANDREAS ERIKSSON – HALID AVDAGIC

Eriksson’la küçük bir sohbet şansı da yakaladık: ” Bu otomobilin en baştan doğru şekilde tasarlanması en büyük avantajı oldu. Hem bizim hem de Avitaş’ın tecrübesi birleşince, kısa sürede böyle bir otomobil üretilebildi. En büyük avantajlarımızdan birisi de önümüzdeki kısa dönemde hem Marcus (Grönholm) hem de ben bu otomobille ciddi testler yapacağız. Mart ayı sonunda da ilk resmi yarışına çıkacak. Henüz 19 yaşında yetenekli bir genç olan Joe Shrimpton bu otomobili Britanya Rallikros Şampiyonasında kullanacak. Elbette MSA’in (Motorsports Association – Britanya Motorsporları Birliği-Federasyonu) de bu otomobili onaylaması ve Homologe etmesi bizim açımızdan çok önemliydi. Projeye en baştan sahip çıktılar ve büyük desteklerini gördük.”

ENES ELVER - ANDREAS ERIKSSON - HALID AVDAGIC
ENES ELVER – ANDREAS ERIKSSON – HALID AVDAGIC

Bu sözlerden Andreas Eriksson’un projeyle ilgili ne kadar heyecanlı olduğunu görmek mümkün. Aynı şekilde Bu projenin başında olan Halid Avdagiç de heyecanını saklamıyor: ” Control 1’in ilk günlerinden Control2’nin yarışacağı günlere o kadar kısa zamanda geldik ki, bu kadar kısa zamana nelerin sığdığına dönüp bakınca inanmak zor oluyor. Andreas Eriksson bu projeye ve bize inandı ve biz de ekip olarak çok yoğun ve yorucu bir süreç sonunda burada bu otomobili sergilemeyi başardık. Henüz işin başındayız, önümüzde ciddi bir test programı var. Hem Andreas’ı hem de Marcus’u bu otomobilde izlemek zevkli olacak. Daha şimdiden hem otomobile hem de Avitaş’ın yeteneklerine büyük ilgi var. Amerika ve Avrupadan ciddi tekliflerle karşı karşıyayız. Bu ilgi bizi motive ediyor ve tüm o yorgunluğa değdiğini düşünüyoruz.”

Autosport Fuarında ilk 2 gün profesyonel ziyaretçilere açıkken, son 2 gün halka açık olacak. Ancak daha şimdiden Control2 gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmuş durumda.

Rallidergisi olarak bu başarılarından dolayı tüm Avitaş ekibini yürekten kutluyoruz.

Autosport International Motorsporları fuarından önümüzdeki günlerde de haber ve fotoğrafları sizlerle paylaşacağız.

Son Haberleri :

Yukarı Git