Richard Burns - Robert Reid / Subaru Impreza WRC Dakar
Richard Burns - Robert Reid / Subaru Impreza WRC Dakar

Birmingham Notları

Kategori : Haberler

Birmingham’da gerçekleşen Motorsporları fuarının ikinci günündeyiz. Açılış günü olan perşembe ve bugün cuma profesyonel ziyaretçilere açık olmasına rağmen, çoluğunu çocuğunu alan fuara akın etmeye devam ediyor. Halka açık cumartesi ve pazar günleri koridorların hıncahınç dolduğunu geçtiğimiz sene görmüştük.

[infobox style=’regular’ static=’1′]

Açılış günü haberlerine gelecek olursak; en çok ilgi çeken toplantılardan birisi, M-Sport ve Malcolm Wilson’un Ford Fiesta WRC’nin 2012 renklerini sunduğu basın toplantısıydı. Her ne kadar Latvala Monte Carlo’da testte olduğu için gelemese de otomobili ve Malcolm Wilson ilgi çekmeyi başardı. M-Sport’tan söz açmışken, toplantı sonrası diğer basın mensuplarıyla konuşurken aldığımız dedikodulardan birisi oldukça ilgimizi çekti.

[/infobox]
Range Rover, yeni çıkardığı EVOQUE için M-Sport’la görüşüp anlaşmaya varmış ve önümüzdeki 2 yıl içinde hazırlanacak bir EVOQUE ile Dakar’da boy gösterme kararı alınmış. Markaların çekilmesiyle kan kaybeden Dakar organizasyonu için oldukça iyi bir haber bu. Umarım diğer markaların da Dakar’a olan ilgisi eski günlerine döner.

Dakar demişken, efsane bir otomobilin burada sergilendiğini aktarmak gerekir. Rahmetli Richard Burns’un kullandığı Subaru Impreza WRC’nin Dakar için hazırlanmış versiyonu, ilk günkü güzelliğiyle ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş. Legendary Rally Cars Display – Efsane Ralli Otomobilleri Sergisi, bizim de en beğendiğimiz köşelerden birisi ve yüzölçümü çok büyük olan bu fuarın salonları arasında gidip gelirken her seferinde yolumuzu bu sergiye düşürüp saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmiyoruz.

[infobox style=’regular’ static=’1′]


[/infobox]

Impreza’nın hemen yanında duran X7 FMC plakalı Ford Focus WRC’nin ise bizim için olduğu kadar Emre Yurdakul ve Serdar Bostancı için de ayrı bir önemi var. Colin MCRae bu otomobille zaferler elde ettikten sonra Ford Rallye Sport Türkiye tarafından gözlerimize bayram ettirmek üzere Türkiye topraklarına getirilmiş ve genç pilotlardan Emre Yurdakul’un pilotajında görevini layıkıyla yerine getirmişti. WRC’lerin Türkiye’de yasaklanmasından sonra da M-Sport’a geri dönen X7FMC efsane Colin McRae’in kullandığı renklerde bu gibi fuarlarda eski günleri anmamızı sağlamak üzere görevine devam ediyor.

[infobox style=’regular’ static=’1′]
Açılış gününün en önemli haberlerinden birisi de AVİTAŞ’ın hazırladığı CONTROL2’nin Motorsports Association (MSA) tarafından onaylanması ve yarışa yeterliliğinin tescil edilmesi sonucu hazırlanan belgenin (Homologation) verilmesi oldu. Bu önemli gelişme tüm AVİTAŞ ekibinin yanı sıra, tüm gün otomobilin yanından ayrılmayan Andreas Eriksson’un da gururla günü bitirmesini sağladı.

[/infobox]
Motorsporları adına hemen herşeyi bulabileceğiniz bu fuarda küçük bebeklerden bastonlu dedelere kadar ziyaretçi profiline rastlayabiliyorsunuz. Swansea Üniversitesi tarafından üretilen ve Uzay Mekiklerinde kullanılana benzer bir sistemle çalışan Bloohound SSC, karada giden en hızlı taşıt ünvanı peşinde. Hedef 1000 mil (~1600 kmh) sürate ulaşmak.

Bu ilginç taşıtın yanısıra Klasik otomobillerin yer aldığı bir müzayede alanı da oldukça ilgi çekiyor. Cumartesi 12:00’de başlayacak açık artırma ile satılacak otomobiller arasında çok ilginç parçalar bulunuyor. McRae’in kullandığı Focus WRC’den, Ferrari’lere, Mustang’lerden, ilk nesil Jaguar’lara kadar onlarca farklı otomobili bir arada görmek mümkün.

Sadece Sporunun değil Otomobilin de köklü bir kültüre sahip olduğu Birleşik Krallık’ta, bizim Otomobil Fuarımızdan daha büyük bir Motorsporları fuarı olmasını kabullenmek kolay olsa da insan kıskanmadan, benzerlerini ve hatta daha iyilerini ülkemizde görmek istemeden duramıyor. Biliyorum ütopik bir beklenti bu ama ne yapalım, bizde herşey önce hayal etmeyle başlar.

Son Haberleri :

Yukarı Git