Citroen Akropol’de Zirveye Tutunmak İstiyor

Kategori : Haberler

Citroen Total Abu Dhabi Takımı, Dünya Ralli Şampiyonası’nın en zorlu yarışı olarak kabul edilen Akropol Rallisi’ne Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen ile Dani Sordo/Carlos del Barrio ikilileri ile katılıyor. Sezonun altıncı yarışında Khalid Al-Qassimi/Scott Martin ikilisi ise Abu Dhabi Citroen Total Takımı adına Citroen DS3 WRC ile start alacaklar.

Akropol Rallisi’ni özel kılan çok kırıcı toprak parkuru olarak bilinir. Yıllar geçtikçe etaplar modernize edildi ve artık ortalama süratler 90 km/sa ortalamaya çıktı. Hızın artması ile otomobillerin süspansiyonları ve lastikleri yaklaşık 40 derecelik hava sıcaklıklarında daha fazla zorlanmaya başladı.

2013 yarışı daha da kompakt bir hal alarak Cuma günü sabah saatlerindeki sıralama etabının ardından öğleden sonra düzenlenecek tören ile resmen başlayacak. Yarışta ilk gün gece geçilecek iki etap ile sona erecek. Geçilecek iki etaptan Kineta-Pissia 47 kilometre ile yarışın en uzun etabı olacak. Cumartesi günü 8 etap geçecek ekipler Pazar günü 4 etap geçerek yarışı tamamlayacaklar.

Akropol Rallisi bu sezon koşulacak en kısa ralli olacak. Yarış başladıktan sonra kimse zaman kaybetmek istemeyecektir. 2009 yılında burada zafere ulaşan Mikko Hirvonen, son dört rallisini podyumda tamamlamayı başardı. Hirvonen yarışı şöyle değerlendirdi : “Her etabın zemini farklı, bazılarında çok düzgün zeminde hızlı gidebilirken bir diğerinde inanılmaz kırıcı şartlarda otomobili etabın bitişine getirmeye çalışacağız. Lastik ve süspansiyonların performansı belirleyici olacak ama genel olarak dayanıklılık öne çıkacak.”

Arjantin’de iyi zamanlar geçiren Fin pilot artık kazanma zamanının geldiğini ve zafere ulaşacağını belirtti.

Bu arada son iki sezon Akropol Rallisi’ne katılamayan Dani Sordo, Corinthia bölgesindeki etaplardan bazı etapları hatırlıyor : “Çok başaralı olamasam da Akropol Rallisi hem hoşuma gitmiştir. Biraz şansa ihtiyacınız olsa da lastik patlatmadan tamamladığınız her tur yukarıda yerinizi koruyabilirsiniz. Genel olarak etapların çoğunda tutunma sorunu yaşamazsınız. Bu şartlar da benim beğendiğim şartlar aslında Portekiz’de yaptıklarımı burada geliştirerek yapabilirsem görevimi yapmış olacağım.”

Orta Doğu Ralli Şampiyonası yarışı Ürdün Rallisi’ni tamamladıktan sonra yeniden WRC’ye dönen Khalid Al-Qassimi de bu yarışın çok özel olduğunu belirtti : “2004 yılında ilk WRC rallim Akropol Rallisi idi. Bu etapları seviyorum çünkü bazı etapları bizim Orta Doğu Şampiyonası’ndaki etaplara benziyor.”

Citroen DS3 RRC ile WRC2 mücadelesine katılacak olan Robert Kubica/Maciej Baran ikilisi Citroen çadırı altında yer alacak bir diğer ekip olacak.

Akropol Rallisi 31 Mayıs Cuma günü 17:00’da Zappion’da düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak. 2 Haziran Pazar günü yine aynı yerde tak’tan geçen ekipler yarışı tamamlayacaklar.