Dünya Motor Sporları Komisyonu 2015 Kararları Açıklandı

Kategori : Haberler/Sait Kuş

Dünya Otomobil Federasyonu’na (FIA) bağlı olarak çalışan Dünya Motor Sporları Komisyonu (WMSC), FIA’nın 2015 Sezonu Ödül Töreni öncesinde Doha’da toplandı.

Komisyon Formula 1’den Tırmanma Yarışları’na kadar tüm motor sporları branşlarında önümüzdeki yıllarda uygulanacak kural değişikliklerini karara bağladı. Komisyon ayrıca sezon takvimlerine de son halini verdi.

Motorsporlarının yükselen branşı Rallikros için değişiklik kararı açıklamayan komisyon sadece takvimi onaylamış oldu. Dünya şampiyonası olarak ilk sezonunu tamamlayan Rallikros’un ilk şampiyonu da eski bir Dünya Ralli Şampiyonu olan Petter Solberg olmuştu. 12 Yarıştan olan takvimde Finlandiya yerini İspanya’nın Barcelona kentine bırakırken takvimdeki diğer ülkeler yerlerini korudular. 2015 Sezonunda ilk yarış yine Portekiz’in Montalegre pistinde olacak. Türkiye yarışı ise takvimde İtalya ile yer değişitirerek Ekim ayının başına, 2-3 Ekim tarihlerine çekildi. Yarış yine İntercity İstanbul Park içinde oluşturulan parkurda düzenlenecek.

Dünya Ralli Şampiyonası ile ilgili kararların en önemlisi etap içinde elde edilen ara zamanların yayınlanmasının ve takımlarla paylaşılmasına son verilecek. Böylece heyecanın artması hedefleniyor. Bu seneye kadar uygulanan sistem ile sürücüler araç içinde rakiplerinin ara zamanlarını görebiliyor ve tempolarını buna göre belirleyebiliyorlardı. Bundan sonra ancak etap sonunda rakiplerinin zamanlarını alabilecekler.

Daha önce kurallarda belirlenmesine rağmen uygulamasında sorunlar yaşandığı rapor edilen “start alan otomobil bej diyagonali 20 saniye içinde terk eder, edemezse yarış dışı kalır” kuralına istinaden diyagonalden çıkamayan sürücüler bir sonraki gün Rally2 kuralı ile yarışa devam edebilecek.

Önceliği olmayan sürücülerin asfalt yarışlarda masraflarını azaltabilmeleri için daha önceden homologe edilmiş lastiklerinin kullanımında bir yıl daha süre eklendi.

Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) ile ilgili 2016 yılından itibaren Super 2000 otomobillerin yerine R5 sınıfı otomobillerin yarışması kararı alındı. Mücadelenin artması amacı ile ERC3 klasmanında sürücülerin 7 yarıştan seçim yapmasına izin verilecek. Gençler kupasında mücadele eden sürücülerin maliyetlerini düşürmek amacı ile önceki yarışlardan kalan lastiklerinin kullanımına izin verildi.

Konseyin bir sonraki toplantısı 20 Mart’ta Cenevre’de düzenlenecek.