Ford, Fiesta R1 ile Amatörlere Göz Kırpıyor

Kategori : Haberler

Genç pilotların ralli kariyerlerine ilk adımı atmalarında yardımcı olacak Ford Fiesta R1 aracı M-Sport tarafından FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kurallarına uygun olarak geliştirildi. Ford’un oluşturduğu “Fırsatlar Merdiveni”nin ilk basamağında yer alacak olan Ford Fiesta R1 pilotları kariyerlerini WRC klasmanına doğru şekillendirebilecekler.

FIA WRC Akademi’nin belkemiğini oluşturan ve 27 farklı ülkede yarışan Ford Fiesta R2 yarış otomobilinin bir çok parçasının kullanıldığı Fiesta R1 aracına sahip olacak genç pilotlar sonrasında araçlarını Fiesta R2 olarak kullanmak için gerekli kitleri alarak araçlarını güçlendirebilecekler.

Ford Fiesta R1 uzun bir test sürecinde asfalt ve toprak etaplarda kendini gösterdi. Son olarak da 2011 Fiesta SportTropyh pilotu Stephen Barker tarafından da test edildi.

Tüm çalışmaları tamamlanan Ford Fiesta R1 aracı M-Sport mühendisleri tarafından hazırlanan evrakları FIA’ya gönderildi ve Ocak 2012’de işlemlerin onaylanmasının ardından yarışabilir lisansı alarak ve etaplarda boy göstermeye başlayacak.

Fiesta R1’in teknik verilerine www.fiestar1.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Haberleri :

Yukarı Git