İngiltere’de İki-Çeker Zamanı Geldi

Kategori : Haberler

MSA İngiltere Ralli Şampiyonası organizatörleri 2012 sezonunda yapılacak değişiklikleri açıkladılar.

Yeni kurallar ile İngiltere Ralli Şampiyonası’nda yeni bir dönem başlıyor. Önümüzdeki sezon şampiyonada sadece iki çeker araçlar mücadele edebilecek.

Bu radikal karar ile İngiltere’deki ralli yarışlarında sürdürülebilirlik, düşük maliyet ve yakın rekabet sağlanacak. BRC organizatörleri son bir kaç ayda şampiyonaya olan ilginin arttığını, içeriden ve dışarıdan bir çok seyirci ve yarışmacının takvimi beklediğini belirtti.

2012 sezonu ile yeni koyulan kurallarda dikkati çeken bazı başlıklar şöyle:
– İki çeker araçlar katılabilecek,
– Üç Şampiyonluk için mücadele edilecek; Pilotlar Şampiyonası, Markalar Şampiyonası ve Gençler Şampiyonası,
– İngiltere Markalar Şampiyonası kayıtlı otomobil ithalatçılarına da açık olacak, yarış sonunda en yüksek sırada yer alan iki araçlarından puan alabilecekler.
– İngiltere Gençler Şampiyonası 23 yaşından genç pilotlara açık olacak ve pilotlar sadece Sınıf 10’da yer alan araçlar ile mücadele edebilecek.
– BRC Takımlar Kupası yarışlara iki araçla katılan profesyonel takımlara açık olacak,
– Pirelli Star Driver Mücadelesi’ne katılacak pilotlar en az dört yarışa girmek zorunda olacaklar.

Güncellenen ve ileriyi düşünen bu değişiklikler markaların R1, R2 ve R3 araçları halktan ve basından daha fazla ilgi göreceğini belirten Şampiyona Direktörü Mark Taylor : “Bu şampiyona organizatörlerinin yanısıra motorsporları için de tarihi bir değişiklik olacak. 2010 yaz aylarında açıkladığımız plan çerçevesinde spor içindeki tüm paydaşların olumlu tepkisini alıyorduk, 2011 sezonu boyunca herkes bu konuyu konuşmaya devam etti. Yarışmacılardan da olumlu tepkiler alıyoruz ve bunun doğrultusunda yarışlardaki kayıtların da artmasını bekliyoruz. 2012 sezonu en heyecanlı ve en çok konuşulan sezon olacak.” dedi.

Taylor dört çeker araçların yarışlardan tamamen dışlanamayacağını onlar için de Production (Seri-Üretim Otomobiller) Klasmanı’nın açık olacağını, N4 ve R4 araçların kendi aralarında yarışarak kendi klasmanlarını oluşturacaklarını belirtti. R4 klasmanına yükseltilebilecek bir çok aracın varlığından haberdar olduklarını bu araçlara kitler ile bu araçların son teknoloji R4 ve S2000 araçlar ile mücadele edebilecek konuma gelebileceklerini bildikleri söyledi.

Taylor ayrıca maliyetleri düşürmek için rallinin toplam kilometresini düşürdüklerini belirtti.

İngiltere Ralli Şampiyonası 24-25 Şubat 2012’de düzenlenecek Uluslararası Sunseeker Rallisi ile başlayacak. Takvimde asfalt ve toprak zeminli toplam altı yarış var.

24-25 Şubat 2012, Rallye Sunseeker International
23/24 Mart 2012, Bulldog International Rally North Wales
27/28 Nisan 2012, Pirelli International Rally
1/2/3 Haziran 2012, Jim Clark International Rally
17/18 Ağustos 2012, Toddsleap International Rally NI
28/29 Eylül 2012, International Rally Yorkshire
17 Kasım 2012, BRC Ödül Töreni

Son Haberleri :

Yukarı Git