JWRC’de Akropol Öncesi Heyecan Yüksek

Kategori : Haberler

Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda sezonun ikinci rallisi Akropol Rallisi’nde mücadele edecek 10 genç pilot şampiyonanın en kırıcı etaplarında zirvede yer almak için mücadele edecekler.

Pilotlar Akropol etaplarında özel olarak hazırlanmış Hankook lastikleri kullanana ve GEM bioyakıtı yakan Fiesta R2’ler ile mücadele edecekler.

Sezonun ilk rallisi olan Portekiz Rallisi’ni kazanan Pontus Tidemand 30 puan ile lider, İsveçli pilot 2012’de WRC Academy pilotu olarak Akropol Rallisi’ne katılmış ancak üçüncülük için savaşırken mekanik sorundan kalmıştı.

Akropol hazırlıklarının son aşaması olarak Rally Sorland’a katılan genç pilot iki çeker klasmanında ilk sırada yer alırken yarışı da genel klasman üçüncüsü olarak tamamladı.

“Çok zorlu mücadelelerin ardından Portekiz Rallisi’ni kazanmak çok güzeldi. Akropol Rallisi daha sıcak hava şartlarında ve daha kırıcı etaplarda geçeceğinden R2’lerimiz çok zorlanacak. Ralliyi biraz biliyorum, kolay olmayacak ama umarım podyumda bitirebiliriz.”

Bir diğer WRC Academy pilotu İspanyol Jose Suarez, Portekiz’de elde ettiği ikincilik ile liderin 10 puan gerisinde yer alıyor. Suarez geçen sene WRC Academy klasmanında yarışı beşinci sırada tamamlamıştı. Geçen hafta sonu İspanya Asfalt Ralli Şampiyonası’nın yarışı olan Rally Santander Cantabria’da R2 kategorisini ilk sırada tamamlayarak Akropol öncesi moral topladı.

“Akropol Rallisi çok özel bir ralli, çok zor ve teknik etapları var. R2 ile yapabileceklerimiz kısıtlı ancak dikkatli ve akıllı gidebilirsek otomobilimizi sert kaya zeminli etaplardan finişe getirebiliriz. En iyi sonucu elde etmek için mücadele edeceğiz. Toprakta ilk zaferimi kazanmak için de mücadele edeceğim.”

Portekiz’de verdikleri mücadele ile göze batan Kanarya Adaları’ndan Yeray Lemes ve Norveçli Marius Aasen, Akropol’de podyum için mücadele edecekler.

JWRC’de mücadele edecek diğer pilotlar Türkiye’den Murat Bostancı, Finlandiya’da Andreas Amberg ve Niko-Pekka Nieminen, Slovak Martin Koci, Estonyalı Sander Parn ve İsviçreli Michael Burri olacak.

Akropol Rallisi 31 Mayıs Cuma günü yerel saat ile 17:00’da Atina’dan başlayacak.