Korsika’da Bouffier Kazandı

Kategori : Haberler

Bryan Bouffier, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda üst üste zaferler kazanan Jan Kopecky’nin birincilik serisine Korsika Rallisi’ni kazanarak son verdi.

Peugeot 207 S2000 ile mücadeleye katılan Bryan Bouffier, yarışın son gününe Kopecky’nin 3.6 saniye gerisinde başladı ancak Kopecky ikinci günün ilk etaplarına ilk sırada çıkınca kaygan zeminde istediği tempoyu yakalayamadı ve ilk etaptan liderliği Bouffier’ye kaptırdı. İkinci etapta da Kopecky’nin önünde zaman yapan Bouffier, öğle servisine gitmeden öncesi son etapta Kopecky’nin ardında kalsa da son iki etaba 10.7 saniye önde girmeyi garantiledi.

Öğle servisinde Kopecky yağmur yağacağını tahmin ederek yumuşak hamurlu Michelin’ler ile etaba çıkınca hata yaptığını anladı. Sert hamurlu lastiklerle etaba çıkan Bouffier ilk etapta arayı biraz daha açtı, son etapta Kopecky’nin Skoda Fabia S2000’i üç silindire düşünce yarış Bouffier’nin oldu.

Bouffier yarış sonunda “Korsika Rallisi’ni kazananlar listesine adımı yazdırmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Ayrıca Fransa topraklarında çok güçlü bir rakibe karşı kazanmış olmak benim için büyük bir gelişme.” dedi.

ERC pilotlar klasmanında Craig Breen ile arasında 37 puan fark açan Jan Kopecky ise “Son ilk etapta kendime güvenimi kaybedince yavaşladım. Öğle servisine girmeden Bouffier ile aradaki farkı azaltacak kadar hızlandık ancak öğledn sonra etaplarında yağmur yağacağını düşünerek çıkınca hata yaptık ve yarışı ikinci sırada bitirebilmek için mücadele ettik. Son etapta da motor sorunu yaşayınca ikinciliğin bizim için iyi bir sonuç olduğunu düşündük.” dedi.

Stephane Sarrazin yarışı üçüncü sırada tamamlayarak rallilere hızlı bir dönüş yapmış oldu. Craig Breen gibi bir pilotu arkasında tutmayı başararak podyuma çıkması da eski günlerine bir gönderme oldu.

Craig Breen ise yarış boyunca podyuma inip çıkarak stres dolu dakikalar yaşadı. Breen ikinci güne de üçüncü sırada başladı ancak yedinci özel etapta kayarak köprü bariyerlerine çarptı, bu kaza da onu yavaşlatmadı Breen yeniden üçüncülüğe çıksa da Sarrazin ile girdiği mücadeleden yenik ayrıldı ve podyumdan inerek yarışı dördüncü sırada tamamladı. Breen yarış boyunca gösterdiği azim ile Colin McRae Flat Out Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Efsane ralli pilotu François Delecour 20 yıl önce kazandığı ralliyi beşinci sırada tamamlayarak yılların geçtiğini ancak yaşlanmadığını ispatladı. 50 yaşındaki kurt pilot ilk gün otomobilindeki mekanik sorunlara rağmen ikinci gün yerini koruyarak finişe gelmeyi başardı.

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sezonun altıncı rallisi 27-29 Haziran’da Belçika’da düzenlenecek olan GEKO Ypres Rallisi olacak.