Korsika’da İlk Gün Liderlik Kimseye Yaramadı

Kategori : Haberler

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nın ilk gününde yaşananlar ikinci günü için ciddi mücadelenin ipuçlarını veriyor.

Yarışın ilk günü geçilen etaplarda dört farklı lider çıktı. Gün sonunda Şampiyona lideri Jan Kopecky Skoda Fabia S2000 ile Bryan Bouffier’in sadece 3.5 saniye önünde ilk sırada ancak ikili arasında ikinci günün asfalt etaplarında verecekleri mücadele nefesleri kesmeye aday.

Craig Breen liderliğini devam ettirirken dördüncü etapta yol dışına çıkıp lastik patlatınca gerilere düştü. Onun yerine liderliğe çıkan eski Formula 1 pilotu Robert Kubica da beşinci etapta mekanik sorunla yarış dışı kalınca zirve Bouffier’e kaldı. Kubica’nın aracı ikinci güne yetiştirilmeye çalışıldı ancak sabah yapılacak teknik kontrol ile yarışa devam edip edemeyeceği belli olacak.

Liderliği alan Bouffier sorun yaşamadı ancak Kopecky’nin liderlik temposuna dayanamadı ve ilk günü ikinci sırada tamamladı. Breen ise kazadan sonra temposunu yükselterek devam ettiği yarışın son etabında lider Kopeck’den 0.1 saniye yavaş kalsa da ilk günü liderin 39.8 saniye gerisinde tamamladı.

Kopecky gün sonunda heyecan verici bir ralli olduğunu ancak önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtti. Bouffier ise Kopecky’nin adeta uçtuğunu zorlamak istediğini ancak onun tempolarına çıkamadığını söyledi yine de ikinci gün sıkı bir mücadele olacağını da ekledi.

Le Mans 24 Saat yarışçısı Stephane Sarrazin geçen sene Dani Sordo’nun Korsika’da kullandığı MINI JCW S2000 ile katıldığı mücadelede günü dördüncü sırada tamamladı. Efsane ralli pilotlarından ve eski Tour de Corse birincilerinden François Delecour ilk günü iki kırık eksoz manifoldu ve kırık öncamına rağmen beşinci sırada tamamladı.

Yarışın ikinci gününde toplam 109.65 kilometrelik beş özel etap geçilecek. 18 Mayıs canlı yayın programında Eurosport 13:00-14:00 ve 19:00-20:00 arasında Sarrola-Liamone etabının iki çeçişi yayınlayacak.