Loeb, Yeni Zellanda’dan da Zaferle Ayrıldı

Kategori : Haberler

Sebastien Loeb, Brother Yeni Zellanda Rallisi’ni kazanarak FIA Dünya Ralli Şampiyonası Pilotlar Klasmanı’nda takım arkadaşı Mikko Hirvonen ile arasındaki farkı arttırarak liderliğini sürdürdü.

Fin pilot Citroen DS3 WRC ile hatasız yarışı sonrasında takımının üçüncü kez podyumun ilk iki sırasında yer almasını sağladı. Yarış sonunda Loeb 145 puan ile liderliğini sürdürürken Hirvonen 38 puan ardından ikinci sıradaki yerini korudu.

“Uzun bir hafta sonu oldu ve benim sürüşüm mükemmel değildi.” diyerek kendini eleştiren Loeb : “Yarışın son etabında limitlerimizi zorlarken bir kaç hata yaptık ama en önemlisi bu yarışı kazanmış olmamız. Mikko ile heyecan verici bir mücadeleye girdik ama zaferle ayrılan biz olduk.”

Ford takımından Petter Solberg podyumun son basamağında yer buldu. Norveçli pilot ilk gün yanlış lastik seçimi ile fazlasıyla zaman kaybetmişti, yarışı da liderin 1 dakika 36.4 saniye gerisinde bitirdi.

“İlk gün olanlardan sonra yarışı burada tamamladığım için mutluyum. Buraya kazanmak için gelmiştik ancak üçüncülük ile ayrılıyoruz, bitirebilmiş olmamız bile mutluluk verici. Takım ve araç inanılmaz güzel bir iş çıkarttı, bu şekilde devam etmeliyiz, bir gün biz de kazanan olacağız.”

Ford takımının diğer pilotu Jari-Matti Lavtala da son etapta aldığı ekstra puanlar ile yarıştan alabileceği en yüksek puanı almış oldu. Fin pilot zirveden uzak yedinci sırada tamamladığı yarışın ilk gününde yol dışına çıkmıştı.

Bireysel katılımcı Rus Evgeny Novikov M-Sport Ford Fiesta WRC’si ile olgun sürüşüne devam etti ve yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Yeni Zellanda Rallisi’nde ilk kez yarışan Ott Tanak genel klasman beşincisi olarak devam ettiği yarışın 20’nci özel etabında takla atarak yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Citroen’in genç yeteneklerinden Thierry Neuville, Yeni Zellanda Rallisi’nde parladı ve beşinci sırada tamamladığı yarıştan 10 puan ile ayrıldı.

Dani Sordo’nun çabalarına rağmen MINI takımı Neuville’i yakalayamadı ve yarışı altıncı sırada tamamlamak zorunda kaldı. Sordo’nun takım arkadaşı Armindo Araujo ise süspansiyon ile alakalı sorunlar yaşasa da yarışı sekizinci sırada tamamlamayı başardı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun sekizinci yarışı efsanevi Finlandiya Rallisi 2-4 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.