Off-Road Heyecanı Safranbolu’da

Kategori : Haberler

Türkiye Off-Road Şampiyonası ikinci yarışı bu hafta sonu KARDOFF tarafından Sarfanbolu’da gerçekleştiriliyor…

Türkiye Off-Road Şampiyonası’nın ikinci ayak yarışı 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde Karabük Safranbolu Doğa ve Otomobil Sporları Arama Kurtarma Kulübü (KARDOFF) tarafından Karabük’ün UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan ilçesi Safranbolu’da düzenlenecek.

Organizasyon 25 Mayıs Cumartesi günü 12:20’de Safranbolu Belediyesi’nin önünden verilecek seremoni start ile başlayacak. Yarışmacılar yarışın ilk gününde Pelenkoğlu ve Yılmaz Beton etaplarını geçerek puan toplayacaklar. Mukavemet etabı olarak hazırlanan Pelenkoğlu etabı 10km’lik uzunluğa sahip. Her seferinde üç tur geçilecek olan 3km’lik Yılmaz Beton etabı ise engel etabı olarak hazırlandı. Yarışın ilk gününde doğal ve yapay engellerle dolu 38km’lik özel etap mesafesi kat edilecek.

İlk dört etaptan birinde yarış dışı kalan ekipler Süper Off-Road haklarını kullanarak yarışmanın ikinci gününde start alabilecekler. Süper Off-Road uygulaması ilk gün alınan puanların silinmesi ve ikinci gün start alma esasına dayanıyor. Bu hakkını kullanan ekipler yarışmanın ikinci gününden puan alabiliyor. Süper Off-Road uygulaması ile yarışmacıların daha fazla özel etap geçebilmesi de mümkün olacak.

Yarışın ikinci günü Safranbolu etabının üç kez geçilmesi ile tamamlanacak. 2012 yılında binlerce seyircinin izlemeye geldiği etapta yapay ve doğal tepelerin yanı sıra su çukurları, su tüneli ve yapay engeller bulunuyor. Her geçişte üç tur atılacak olan 1,5km’lik parkurun yüksek rekabete sahne olması ve seyirci akınına uğraması bekleniyor.

2011 yılından beri ulusal off-road takviminde yer alan Safranbolu Off-Road Yarışı’nın ödül töreni 26 Mayıs Pazar günü 17:00’de Safranbolu etabında seyircilerin huzurunda yapılacak.