Ogier sezona zaferle başladı

Kategori : Haberler

Son iki senenin Dünya Ralli Şampiyonu Sebastien Ogier, uzun zaman aradan sonra etaplara dönen ve rallinin başlarında sıkı mücadeleye girdiği Sebastien Loeb’in de katılımları ile renklenen Monte Carlo Rallisi’ni kazanarak 2015 sezonuna da zirvede girdi.

Ogier, takım arkadaşları Jari-Matti Latvala ve Andreas Mikkelsen’in de podyumda yer alması ile 2003 yılındaki Citroen’in Sainz-McRae-Loeb ile başardığını egale etmiş oldu.

İlk yedi özel etap boyunca Sebastien Loeb ile girdiği mücadeleden Loeb’in hata yaparak yoldan çıkması ve DS3 WRC’nin sol arka lastiğini kopartması ile zirveden uzaklaşması ile kalan etapları güvenli tempoda tamamladı. Loeb kaldığında ikinci ile arasında 1 dakika 46 saniye fark kalan Ogier yarış sonunda bu farkın 58 saniyeye kadar inmesine razı oldu. Bu seneden itibaren otomobil içinde ara zamanları göremeyecek olmaları tempolarını da kendilerinin karar vermesine neden olacak.

“Monte Carlo’yu kazanmak her pilot için anlamlıdır ancak benim için daha da anlamlı. Sezonun en önemli rallisi olarak görüyorum. Hava koşulları büyük etmen olduğundan burada elde ettiğimiz özgüven sezon boyunca bize eşlik edecektir.

Bir rallide yaşadığım en güzel atmosferin bu rallide olduğunu düşünüyorum. Evimin yakınından geçen etaptaki atmosfer ise tamamen sihirli.”

Latvala da podyumun ikincilik basamağında yer alarak sezona iyi bir başlangıç yaptı. Latvala yarış başında kendisine ilk beş hedefi koyduğu için bu sonuç onun için ‘zirve’ olarak adlandırılabilir.

Takımın genç sürücüsü Mikkelsen için de üçüncülük çok kıymetli. Mads Ostberg ile girdiği mücadelede 31.3 saniyelik farkla podyuma adım atan Norveçli için Ostberg’in motor arızası ile yarış boyunca iki kez etap için durmak zorunda kalması da işlerini kolaylaştırdı.

Hyundai’nin iki pilotu da kendi aralarında girdikleri mücadele Neuville’in son etaptaki atağı ile beşinciliğe çıkması ile sona erdi.

Süspansiyonu kırıldıktan sonra ilk on içinde tutunmaya çalışan Elfyn Evans da 15’incilikten ilk ona yükselmeye çalışan ve ralliden en çok etap kazanan sürücü olan Sebastien Loeb’in önünde yedinci oldu. Loeb’in ardından Martin Prokop ve Kris Meeke geldi.

Sezonun ikinci rallisi 12-15 Şubat tarihlerinde İsveç’te düzenlenecek.