Pikes Peak’te Gerilim Yüksek

Kategori : Haberler

Elektrikli yarış otomobili geliştiren Drive eO, 29 Haziran’daki Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı’nda yeni elektrikli aktarma organlarını deneyecek. Takım, Tesla modelinin üzerine geliştirdiği bileşenleri yarış boyunca test etme imkanı bulacak.

Drive eO ekibi 2013 yılında ilk prototipleri eO PP01 modelini test etmişlerdi ancak yarış onlar için pek de iyi geçmemiş, Janis Horeliks otomobilin kontrolünü kaybedince prototip kullanılamaz hale gelmişti. Yeni prototip eo PP02’nin arka aksındaki motoru 360kW güç üretiyor, çift motorlu bir sistem yerleştirilen prototip 40kWh lityum-iyon pil grubu ile güçlendirilmiş. Ekip halen geliştirdikleri Elektrikli Süper Yarış Otomobili projelerinin bir çok bileşen parçasını yarış haftası boyunca test edecek.

2014 Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı’nda 72 pilot mücadele edecek. Güçlerine göre farklı gruplarda mücadele edecek pilotlar arasında Elektrikli Açık Grup’ta Le Mans yarışı galibi Romain Dumas, Norma M20 ile, bir çok kez Pikes Peak zaferine imza atmış olan Nabuhiro Tajima, Monster Sport E-Runner ile, çifte Dakar şampiyonu Hiroshi Masuoka ve Pikes Peak Motorsiklet kategorisi şampiyonlarından Greg Tracy, Mitsubishi MiEV Evo III ile mücadeleye katılacaklar. Drive eO PP02’nin direksiyonunda ise 2013 yılında ilk kez Pikes Peak ile tanışan Latvia, Estonya ve Baltık Binek Otomobiller Şampiyonu Janis Horeliks olacak.

2014 Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı 29 Haziran Pazar günü TSİ 16:30’da internet üzerinde bu adresten canlı yayın ile izlenebilecek.