V1 Challenge Bursa Yarışı’nda Can Tolon Rüzgarı Devam Etti

Kategori : Haberler

V1 Challenge 2013 sezonunun ikinci yarışı Bursa Nilüfer Belediyesi’nin katkıları ile Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yapıldı. Türkiye’nin motorsporları efsanesi Volkan Işık’ın tasarımı ilk yerli yarış otomobili VOLKICAR ile organize edilen yarışta 17 pilot yer alırken, yarışlar 6.000 civarında seyirci tarafından takip edildi.

600 metre uzunluğunda özel olarak hazırlanan ve trafiğe kapalı parkurda gerçekleşen sıralama turlarının ardından yarışlar 14.30 da başladı. Sıralamalarda 34.374 saniyelik zamanı ile birinci olan Yağız Avcı yarışa ilk sırada başladı. İyi bir start alamayan Avcı pozisyonunu kaybetti ve ikincilik için mücadele ederken rakibi ile yaşadığı temas sonunda komiserler kurulu tarafından ihraç edildi. Sıralamaların ikincisi Burak Çukurova, Bursa’da tecrübesini konuşturdu ve pistte yaşanan tüm sıcak mücadelelerden başarı ile sıyrılarak yarışta da ikinci olmayı başardı. Can Tolon ise yine fırtına gibi esti. V1 Challenge 2013’ün Tarsus’ta yapılan ilk ayağını kazanan Tolon, Bursa’da da ayağını gazdan kaldırmadı ve birincilik kürsüsünü kimseye bırakmadı. Podyumun son basamağında, şeytanın bacağını bu yarışta kıran Koray Muratoğlu yer aldı. Hızını podyum başarısı ile kanıtlayan Muratoğlu yarış sonunda mutluydu. İlk iki yarış sonunda 40 puan ile Can Tolon V1 Challenge klasmanında ilk sırada yer alıyor.

Kadın pilotlar klasmanında Oya Eren birinci, Didem Kargın ise ikinci sırada kendilerine yer buldu.
Bursalı motorsporları ve otomobil severler sıcak havaya rağmen yarışa büyük ilgi gösterdi. Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de katıldığı kortejde, V1 Challenge pilotları toplu olarak yarışın yapılacağı Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda Bursa halkını selamlamış ve yarışa davet etmişti. Bursa Nilüfer Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen ve tam bir karnaval havasında geçen Pazar günü, Volkan Işık’ın yaptığı showlarla reklendi ve kalabalık tarafından büyük alkış aldı.

Kurallarından yarışma sistemine kadar tamamı Volkan Işık’ın tasarımı olan V1 Challenge serisi, iki haftalık yoğun tempodan sonra sezona Haziran ayında yapılacak Marmaris yarışı ile devam edecek.

2013 V1 Challenge Takvimi :
15-16 Haziran, Marmaris
31 Ağustos-1 Eylül, Pist yarışı
21-22 Eylül, Aydın
26-27 Ekim, Pist yarışı

2013 V1 Challenge’a, Castrol, CMS, ISS, Lassa, Power FM, RedBull ve Vakkorama co-sponsor olarak destek veriyor.