Yalçın Arsan : Yaklaşan Tehlikeyi Görün

Kategori : Haberler

Metin Çeker’in sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden bugün (21 Mayıs 2013) yaptığı açıklamanın yankıları sürüyor. 9 Kasım tarihli seçimde başkanlık için aday adaylığını açıklayan ancak sonrasında delegelerden yeterli imzayı alamadığı için seçime katılamayan Yalçın Arsan da sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Metin Çeker’in bu açıklamasına üzüldüğünü, seçim için değil birleşmek için çalışılması gerektiğini belirtti.

Arsan açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün Metin Çeker’in TOSFED için yaptığı yeni seçime çağrı mesajını okudum. Üzüldüm. Seçim 7 ay geride kaldı. Spor seçimini çoktan yaptı.

Eylül – Kasım 2012 tarihleri arasında yürüttüğüm ön adaylık sürecinde vermeye çalıştığım temel mesajlardan biri şuydu: Herkes değişim çığlıkları atıyor ama bizim örneğimizde (yani henüz ekonomisi oluşmamış bir yapıda) fikirsel birleşme olmadan değişim olamaz. Nedeni basit: Kimse bütün cephelerde savaşacak büyük bir güce sahip değil. Bu ortamda hiç kimse hem muhalefete karşı mücadele verip hem de sporu değiştiremez, sorunları doğru adresleyip çözemez.

Seçimin galibi Demir bey’le ilk görüşmemde, ilk icraat olarak kaybeden taraf olan Satvet bey’i (ya da ekibinden güçlü birini) yönetim kurulunda en üst düzey görevlerden biriyle almasını önermiştim. Bu hamlenin amacı yukarıda bahsettiğim birleşmeyi sağlamak yolunda adım atılmasını sağlamaktı.

Bugün, aradan geçen 6 aydan sonra, çok gayret gösterdiğim halde katılamadığım seçimin katılabilen taraflarına yine aynı şeyi öneriyorum: Birleşin. Yöntem konusunda ayrıldığımız noktalar olsa da Demir bey’in kalbi doğru yerde. Satvet bey ise güçlü bir irade ve hareketi temsil ediyor. Bu ikilinin birleşimi meyve verir.

Metin Çeker’e ise, ne yazık ki, artık güvenemiyorum. O kadar hızlı saf değiştiriyor ki takip etmek dahi zor. O artık yıllardır tanıdığımız, bildiğimiz kişi gibi davranmıyor. Sanki başka biri oldu, başka bir amaç ve gündeme hizmet ediyor. Bugün bu noktada duruyor, yarın ne noktada duracağının hiç bir garantisi yok.

Ben hala sporumuz açısından yaşanabilecek en kötü noktada olduğumuzu düşünmüyorum; henüz dibe vurmadık. Azalmış da olsa hala yarışan, bu spora para harcayan birkaç takımımız, geleceğe umutla bakan sporcularımız var. Eğer Kasım’da yapılan seçimin iki tarafı birleşir ve uyum içinde çalışırsa alınacak yol var. Ancak eğer bu birleşme olmaz, yeni bir seçim gibi, aslında suni olarak yaratılmış olan güç savaşlarıyla zaman kaybedilmeye devam ederse, kazanan kim olursa olsun, bölünmüş bir camianın sanal zaferini kutlamaktan öteye gidemeyecek. Bu aşama da hızla geçilecek ve birkaç sene içinde spordan fayda umanlar tamamen vaz geçecekler. İşte o zaman dibe vuracağız.

O zaman değişim için gereken irade oluşacak, o zaman birileri “sil baştan” yapacak. Ve malesef sporu dibe vurduran bizler olduğumuz için o birileri BİZ OLMAYACAĞIZ…

Sevgili delegeler, Demir & Satvet bey: Lütfen bir maceraya daha atılmayın. Yaratılmak istenen suni karmaşayı görmezden gelin. Yaklaşan tehlikeyi görün. Lütfen seçim değil, birleşmek için çalışın.”