Trophy, Şile’ye DOSD ile Döndü

Kategori : Off-Road

Uzun yıllardır, Türkiye yarış takviminde olmayan Trophy yarışı, bu yıl, DOSD – Şile Doğa Sporları Kulübü tarafından organize edildi.

İlk gün yapılan 45 kilometrelik etapta yarışan yarışmacılar, yol notları ve navigasyon yardımıyla Şile’nin doğa harikası coğrafyasında kıran kırana bir yarış sergilediler. Zaman zaman kaybolan araçlar ve devrilen araçlar olmasına rağmen yarış sonun kadar heyecan hep doruklardaydı.

Pazar günü yapılan 5 kilometrelik doğal engelli, navigasyon etabının sonunda, coğrafyanın vahşileştiği, engellerin arttığı 200 metrelik “babalar etabı” adı verilen gösteri ve seyirci etabı ise, mücadelenin zirve yaptığı, tam bir şenlik oldu.

Yarış, off road sporuna uzun yıllar gönül vermiş ve başarılara imza atmış yarışmacıların da aralarında bulunduğu 9 takım ve 18 aracın katılımıyla, hafızalarda muhteşem görüntüler bırakarak son buldu. birinciliği “İSOFF” takımından Uğur Kalaycı – Mehmet Becce ikilisi, ikinciliği “BEYLER OFFROAD” takımından Ahmet Tınkır – İsmail Koçali ikilisi, üçüncülüğü ise “KOBROF” takımından İlker Erdoğan – Ahmet Çepni ikili ile “GERENIMO” takımından Hüseyin Afşar – Hürriyet Girit iklisi paylaştı.

DOSD Şile Doğa Sporları Kulübü başkanı Mustafa Kemik; “Son yıllarda keşif gezileri yaptığımız bu bölgeyi görünce, yaklaşık bir sene önce şakayla karışık bir hayal kurmaya başladık. ‘Coğrafya trophy’e çok uygun, acaba burada böyle bir şey yapabilir miyiz’ diye.

Ancak şimdi, geriye dönüp baktığımda, yaptığımız organizasyonun boyutlarını, A’dan Z’ye özgün ve butik bir proje çalışması olduğunu, yarışmacıların sadece bir yarış ve mücadele meydanı değil, doğal ve el değmemiş farklı bir coğrafyada, bizim gezilerimizde aldığımız “keyif”i yaşamalarını sağladığımızı görüyorum.

DOSD olarak yaptığımız böylesi bir ilk organizasyonun ardından, dernek üyesi olan-olmayan tüm destekçilere, projeye maddi-manevi destek veren çözüm ortaklarımıza, bize güvenerek mücadele eden yarışmacılara, alanda ve etaplarda kurtarma ya da görevli olarak taşın altına elini sokan ve yükümüzü hafifleten arkadaşlarımıza, bir sivil toplum kuruluşu olarak bize ve projemize güvenerek desteklerini esirgemeyen belediye, kaymakamlık, jandarma, orman gibi Şile yerel yönetim birimlerine sonsuz teşekkür ederim.

Sportmenlik ruhununu ve centilmenliği gözardı etmeden yarışan, eksikliklerimizi medenice dile getirerek off-road sporundaki bu formatın geliştirilmesine katkıda bulunan, derece alan-almayan tüm yarışmacıları tebrik ederim.” şeklinde konuştu.