RX Lites Şampiyonasında Türk Pilot

Kategori : Dünya Rallikros Şampiyonası

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA tarafından ilk kez Dünya Şampiyonası seviyesinde gerçekleşeceği ilan edilen Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 2014 sezonu 3-4 Mayıs tarihlerinde Portekiz’de start alıyor. İlginin her geçen yıl katlanarak arttığı Ralilkrosun 2014 sezonu sonunda ilk kez bir Dünya Şampiyonu çıkacak. Bunlar arasında Petter Solberg, Jacques Villeneuve gibi WRC ve F1 eski Dünya Şampiyonları da iddialarıyla yer alıyor.

Dünya Şampiyonası organizasyonu içinde yer alan ve tasarımı ile üretimi AVİTAŞ’ın İstanbul’daki tesislerinde gerçekleştirilen tubular şasili, 310 BHP gücünde ve 4 çeker RX Lites otomobilleri sezon boyunca yedi ülkede start alacak. Geleceğin Rallikros Şampiyonlarını yetiştirme hedefiyle tek marka kupası olarak ilan edilen RX Lites Kupası, şimdiden geniş kitlelerin odağı olmayı başardı.

Rallikrosta Dünya Şampiyonası seviyesinde ilk kez bir Türk yarışmacı da Portekiz’de start alacak. Son dönemde gösterdiği başarılı grafikle hem motorsporları camiası hem de ralliseverlerin ilgisini çeken genç yetenek Yiğit Timur, son olarak geçtiğimiz hafta Ege Rallisi’nde Sınıf N4 birincisi olmuştu. Organizasyonu ve üretimi Türk olan RX Lites serisinin ilk ayağı Portekiz’de start alacak olan Yiğit Timur, Kocaeli Körfez Pistinde son testlerini tamamladı. 22-23 Nisan’da İtalya’da yer alan Franciacorta Pistinde gerçekleşecek Medya Günü’ne de katılacak olan Yiğit, Toksport’un teknik desteğiyle yarışacak.

RX Lites serisi Portekiz’de start aldıktan sonra yine Mayıs ayında İngiltere’nin Lydden Hill Pistinde Rallikros severlere heyecanlı anlar yaşatacak. Haziran ve Temmuz’da sırasıyla Finlandiya ve İsveç’e gidecek ekipler Ağustos’ta Kanada, Eylül’de İtalya’da start alacaklar. Serinin son yarışı 11-12 Ekim tarihlerinde Intercity Istanbul Park’ta koşulacak ve Türk motorspor severlerin coşkusuna tanık olacak. Sezon sonunda RX Lites Birinciliğini ilan eden pilot ise Dünya Rallikros Şampiyonası’nın son ayağı olan Arjantin’de 600BHP gücündeki SuperCar ile yarışma şansına sahip olacak.

RXLites 2014 serisinin tüm detaylarına rxlites.com internet sitesinden ulaşabilir, ayrıca rxlites ismiyle tüm sosyal medya alanlarında sıcak gelişmeleri takip edebilirsiniz.