RX Lites, Dünya Şampiyonası’nda

Kategori : Rallikros

Monster Energy sponsorluğunda düzenlenecek olan FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın (WRXC) organizatörü IMG Motorsport, 2013 sezonunda GRC Supercar Lites kategorisinde yer alan Avitaş Control 4 yarış otomobillerinin şampiyonada destek yarışı olarak RX Lites adı altında mücadele edeceklerini ilan etti.

FIA (Dünya Otomobil Federasyonu), Avrupa Rallikros Şampiyonası’nın geliştirilmesi ile 2014 yılından itibaren Dünya Rallikros Şampiyonası olarak organize edilmesine karar vermişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Global Rallikros Şampiyonası (GRC) dahilinde Supercar Lites kategorisinde mücadele eden Avitaş Control 4 yarış otomobilleri genç pilotların, yıldız pilotlar ile aynı sahnede kendilerini geliştirmesini sağlıyor. Aynı etkiyi Dünya Şampiyonası’nda da göstermesi hedefleniyor.

RX Lites, uzun süreli anlaşmanın ilk yılı olarak 2014 sezonunda en az beş yarışta destek yarışı olarak koşulacak. Motorsporlarının en çok ilgi çeken dalı rallikrosda geleceğin yıldızlarının gelişiminde ilk adım olarak RX Lites serisi öne çıkacak.

Tüm Rx Lites pilotları, düşük maliyetin ön plana çıktığı, arkada yerleşik motorun ürettiği 310 beygir gücü dört tekerdeki çekiş ile yere ileten yarış otomobilleri ile dişe diş yaşayacakları mücadelelerle heyecana ortak olacaklar.

RX Lites serisi Londra merkezli First Corner şirketi tarafından organize edilecek. Yarış otomobillerini, GRC’de mücadele eden Supercar Lites otomobillerini de geliştiren Olsberg MSE ve Avitas Motorsport hazırlayacak. Pilotlar ve otomobiller Nisan ayında İtalya’da düzenlenecek olan Dünya Rallikros Şampiyonası tanıtım toplantısında hazır bulunacaklar.

“RX Lites serisinin, Dünya Rallikros Şampiyonası’nın önemli bir parçası olarak 2014 yılında ve sonrasında düzenleneceğini duyurmaktan dolayı çok mutluyum” diyerek sözlerine başlayan IMG Motorsport Direktörü Martin Anayi : “Arkasında OlsbergMSE ve Avitas Motorsport’un olduğu, denenmiş ve başarıya ulaşmış bir formül olduğundan kayıtların bir an önce dolacağını düşünüyorum.

Rallikros için çok heyecanlı günler yaşıyoruz, RX Lites seyircilere heyecan dolu, dişe diş mücadeleler yaşatacak. Rallikros’un geleceğini oluşturacak genç pilotların böylesine heyecanlı bir sezon yaşayarak deneyim kazanması sporumuz adına büyük bir kazanç olacak. Sezonun başlamasını heyecanla bekliyorum.”

Son Haberleri :

Yukarı Git