Ford E-Transit Courier: Yeni Nesil Ticari Araç!

Kategori : Elektrikli Otomotiv

Ford Pro, Avrupa’nın en popüler ticari araç ailesi Transit’in son üyesi E-Transit Courier’yi İstanbul’daki Ar-Ge Merkezi’nde tanıttı. Yeni aracın tasarımı, geliştirilmesi ve mühendisliği tamamen yerli olarak Ford Otosan tarafından gerçekleştirildi.

E-Transit Courier, tamamen elektrikli ve bağlantılı bir yapıya sahip. Yeni tasarımı ile daha büyük ve esnek bir yük alanına sahip olan araç, Ford Pro’nun bağlantılı hizmetleri ile birlikte segmentinde benzersiz bir verimlilik sunuyor.

Müşteri araştırmaları ve geri bildirimleri temel alınarak, tasarım düşüncesinin en üst seviyede uygulandığı E-Transit Courier, müşterilere en uygun çözümleri sunmak için tasarlanmıştır. Mevcut modele göre %25 daha fazla yük hacmi ve daha fazla taşıma kapasitesine sahip olan araç, müşterilerin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacak şekilde Ford Pro’nun yazılım ve bağlı hizmetler platformuna entegre edildi.

E-Transit Courier, 2024 yılında Ford Otosan Craiova fabrikasında üretilecek. Dizel ve benzinli modellerin üretimi ise 2023’ün üçüncü çeyreğinde başlayacak.

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, “E-Transit Courier, üstün EV performansı, gelişmiş yük kapasitesi ve tam bağlantılı olması ile segmentinde bir adım öne çıkıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına dair emsalsiz bir içgörü kazandıran pazar liderliğimiz ile E-Transit Courier’ın bağlanabilirlik özellikleri sayesinde müşterilerimize yüksek verimlilik sunacağız” dedi.

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ise “Mühendislik ve tasarım yeteneklerimizin en son örneği olan E-Transit Courier ile elektriklenme yolculuğumuzdaki rolümüzü artırmaya devam ediyoruz. Hem elektrikli hem de içten yanmalı motor alternatifleriyle müşterilerimizle buluşacak olan Yeni Courier tasarımını Ford’un Köln ve Dunton’daki tasarım ekipleriyle geliştirdik. E-Transit Courier’nin tasarımı ve mühendisliği tamamen yerli imza olan Ford Otosan tarafından üretilecek ve bizi her zaman geleceğe taşıyacak araçları geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Ford Otosan, E-Transit Courier’ı tanıttı. Bu araç, tasarımı ve mühendisliğinin yanı sıra üretimi de Ford Otosan tarafından Craiova fabrikasında gerçekleştirilecek. E-Transit Courier, 2023 yılında benzinli ve dizel versiyonları, 2024 yılında ise elektrikli versiyonu satışa sunulacak.

E-Transit Courier tamamen elektrikli bir araç olup, müşterilere güçlü bir 100 kW motor ve tek pedallı sürüş kabiliyeti gibi özellikler sunarak, tavizsiz bir sürüş deneyimi sağlamak için tasarlandı. Aracın şarj çözümleri arasında, ev, depo ve halka açık yerlerde kullanılabilen Ford Pro Şarj ve BlueOval Şarj Ağı bulunmaktadır. Aracın evde 11 kW AC’lik akım ile 5,7 saatte şarj olması hedeflenmektedir.

E-Transit Courier, tamamen yeni gövde tasarımı ile daha fazla yük kapasitesi sunmaktadır. Arka tekerlek arası genişlik 1.220 mm’ye çıkarıldı ve kompakt van ilk kez iki Euro paleti aynı anda taşıyabiliyor. Toplam kargo hacmi bir önceki modele göre yüzde 25 daha fazla olup, 2,9 m3’dür. Araçın azami taşıma kapasitesi 700 kg, azami çekme ağırlığı ise 750 kg’dır.

E-Transit Courier, cesur ve ayırt edici dış tasarımı ve kompakt van kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre tasarlanmış geniş, pratik iç mekânı ile işletmelerin öne çıkmasına yardımcı oluyor. Aracın sürücüsüne daha iyi bir diz mesafesi ve görüş alanı sunmak için “köşeli yuvarlak” direksiyon simidi gibi benzersiz özellikler de bulunmaktadır.

Ford’un yeni E-Transit Courier modelinde, SYNC 4 sistemiyle donatılmış 12 inçlik dokunmatik ekran, abonelik tabanlı Bağlı Navigasyon özelliği ve kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay uyumluluğu ile birlikte sunuluyor. Ayrıca araçta bulunan benzersiz “Office Pack” özelliği, sürücülerin çalışmalarını daha rahat ve kolay hale getirmelerine yardımcı oluyor.

E-Transit Courier, güvenlik ve yük güvenliği konularına da büyük önem veriyor. Standart olarak sunulan gelişmiş sürücü destek sistemleri, sürücünün daha rahat ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlıyor. Opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında Şerit Ortalama ve Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Çapraz Trafik Uyarısı özellikli Kör Nokta Bilgi Sistemi, Kavşak Asistanı ve Geri Fren Asistanı gibi özellikler bulunuyor.

E-Transit Courier’de yerleşik modem sayesinde kablosuz yazılım güncellemeleri de yapılabiliyor. Ford Pro ekosistemi ile her zaman açık bağlantı, bayi ziyareti gerektirmeden aracın kapasitesini zaman içinde geliştirebilen yazılım güncellemeleri sağlanıyor.

Ayrıca, sürücüler Ford Pro Yazılımı aracılığıyla araç güvenliği uyarılarından yararlanabiliyorlar. Filo Çalıştırma Engelleme özelliği sayesinde filo yöneticileri, çalışma saatleri dışında hırsızlığı veya yetkisiz kullanımı önlemek için E-Transit Courier’i uzaktan etkinleştirebiliyor ve devre dışı bırakabiliyorlar.

Ford Pro Service, E-Transit Courier’in planda olmayan bakım maliyetlerinin dizel motorlu modellere kıyasla en az yüzde 35 daha düşük olmasını bekliyor. Tümüyle yenilenen van, genişleyen Mobil Servis kapasitesi, benzersiz bağlı çalışma süresi sistemi ve Avrupa’nın en büyük özel ticari araç bayi ağını içeren Transit ailesinin geri kalanıyla aynı kapsamlı Ford Pro Servis ağı tarafından destekleniyor.

Son Haberleri :

Yukarı Git