Martin Meiners

VW ID.Buzz Sonunda Ortaya Çıktı

Kategori : Elektrikli Otomotiv

Beş yıl sonra, Volkswagen ID. Buzz nihayet üretim özellikleri ile ortaya çıktı. Evet, elektrikli mikrobüsün hayata geçmesi için bekleme sona erdi (biraz daha beklemek kaydıyla). Ve bunca zaman içinde, minibüs, konseptin dış tasarımının çoğunu korumayı başardı ve hala konseptin doğurduğu ismi koruyor: ID. Buzz. Bildiğimiz kadarıyla, VW ID isimlendirmesinde bir sayı yerine bir kelime son eki olan ilk model.

Dışarıdan, özellikle isteğe bağlı iki tonlu boyaması sayesinde öncüsüne selam duruyor. Minibüsün üst ve alt bölümlerini ayıran karakter çizgisine karışan benzer ince farlara ve arka lambalara sahip. Hava girişleri için ön tamponun altında sayısız elmas açıklığa sahip. Arka sütunlar biraz daha kalın ve orijinal arkadan motorlu kamyonetlerin arka hava girişlerinden ilham alıyor. Aynı zamanda şekliyle de oldukça iddialı. Elbette, burun ve arka kapak boyunca kurumsal ışık çubuğunun eklenmesi gibi farklılıklar var ve muhtemelen pratiklik nedenleriyle biraz daha az yuvarlak şekilere sahip. Yarı yüzer bir çatı görünümü vermek için sütunların tümü de gizlenmiş.

İçeride, minibüs daha çok modern bir VW’ye benziyor. Standart 10 inç Dijital Kokpit gösterge ekranının yanı sıra bilgi-eğlence için 10 inç dokunmatik ekrana sahip. İsteğe bağlı olarak 12 inçlik ekran ile gelebiliyor. Ayrıca, diğer VW’lerde beğenmediğimiz iklim kontrolü için dokunmatik düğmeler de yerinde duruyor. ID.4’ten gelen gösterge ışığı, çeşitli işlevler için görsel ipuçları sağlayan bir dönüş sağlıyor. Ama yine de, iç tasarım tümden modern bir VW sunmuyor. Opsiyonel olarak sunulan, dış kısımla uyumlu iki tonlu bir iç mekan mevcut.

Renk konusunda, tamamı üst renk için Candy White kullanan dört adet iki tonlu seçenek var. Bunlar, üstte gösterilen kısa dingil mesafeli yolcu minibüsünde gördüğünüz Kireç Sarısı ve Enerjik Turuncu. Ayrıca, yukarıda gösterilen ID Buzz Cargo’da görülen Bay Leaf Green ve Starlight Blue da mevcuttur. Bu renklerin dördü de tek renkli konfigürasyonlarda bulunabilir ve bunları Candy White, Mono Silver ve Deep Black gibi seçenekler olarak birleştirmek de mümkündür.

Çeşitli ID.Buzz konfigürasyonları mevcut olacak, ancak yalnızca bir tanesi ABD’ye geliyor. Avrupa’da Buzz bu yılın üçüncü çeyreğinde kısa dingil mesafesi ile ya üç-ön koltuk sırası veya önde iki koltuklu ve arkada üç koltuklu iki sıralı yolcu minibüsü olarak sunulacak. Daha sonra kısa dingil mesafeli modelin altı koltuklu üç sıralı versiyonu ikinci sıra koltuklarla birlikte satışa sunulacak. 2023’te VW, üç sıra ve yedi koltuklu uzun dingil versiyonunu satışa çıkaracak. Bu ABD’de de satılacak versiyon olacak ama 2025 modeli olarak 2024’e kadar bayilere ulaşmayacak.

Şimdiye kadar ID.Buzz için yalnızca bir güç aktarma organı duyuruldu. ID.4 tabanındaki aynı arkadan motorlu, arkadan itişli yerleşim düzenidir. Motor, 201 beygir gücü ve 310 newton/metre tork üretiyor. ID.4’te de kullanılan 82 kWh’lık batarya Buzz’da da yer alacak ve 77 kWh kullanıma hazır olacak. Şarj oranları AC şarj için 11 kW ve DC hızlı şarj için 170 kW’dır. VW, ek pil seçeneklerinin daha sonra açıklanacağını ve diğer ID modelleriyle aynı MEB mimarisi üzerine inşa edileceğinden, gelecekte 302 beygir gücüne sahip çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir varyantın gelebileceğini söyledi.

ID.Buzz’ın fiyatlandırması ise açıklanmadı. VW İngiltere’de düzenlenen önizleme sürüşünde şirket, kargo versiyonu yaklaşık 42.000 £ ile 50.000 £ hedeflediğini söylemişti. ABD sürümünün, yalnızca ekstra boyutu nedeniyle 42.000 $ civarında başlayan ID.4’ten daha yüksek başlayacağından eminiz. Ancak, uzun dingil mesafeli versiyonları hazır olmadan önce ve birkaç yıl arasında kesinlikle daha fazlasını öğreneceğiz.

<a rel=
JOEL STOCKSDALE

AutoBlog yazarının aşağıdaki linkteki haberi tercüme edilmiştir.

Son Haberleri :

Yukarı Git