Fafe’de Heikkilä’nın Gözyaşları

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Hayden Paddon, 2023’ün ilk Avrupa Ralli Şampiyonası zaferini son etapta lastik patlatan Mikko Heikkilä’dan kaptı.

Bu, Heikkilä’nın ilk uluslararası ralli galibiyetini ve 2014’teki Esapekka Lappi’den bu yana bir ERC raundunu kazanan ilk Finlandiyalı sürücü olma şansını engelledi.

Açılış günündeki tutarsız havanın ardından, Pazar günkü ikinci etap, bazı yoğun sis parçalarıyla dolu olan ilk birkaç etaptan sonra da olsa nispeten basit koşullar getirdi.

Heikkilä, son güne devam etmek istediği gibi başladı ve Seixoso’nun ilk geçişinde gecede 4,2 saniye olan liderliğini 10 saniyenin üzerine çıkardı.

Bu arada, ikincilik mücadelesi günün ilk etabından itibaren ısınmaya başladı ve Paddon, 13. etaptaki performansını “korkunç” olarak nitelendirmesine rağmen Mads Østberg’de yavaş yavaş sarsıldı.

Ancak Heikkilä’nın liderliğini genişletme çalışması, Lameirinha’nın ilk geçişinde hızla boşa çıktı ve burada Østberg ile aradaki fark sadece 2,9 saniyeye düştü ve Paddon da farkı 4,6 saniyeye düşürdü.

15. etapta Paddon, Østberg’i yenip ikinciliğe çıktığında Heikkilä ile aradaki farkı da sadece üç saniyeye düşürdü.

35 yaşındaki Paddon, 16. etapta 0.2 saniye kadar çok küçük farkla öne geçerek yoluna devam etti.

Son etaba 2.8 saniye geride giren Paddon temposunu korumayı başararak zafere ulaşmayı başardı ancak lastik patlatarak zirveden düşen Heikkilä zafere bu kadar yaklaşıp başaramadığı için çok üzüldü.

Mikko Heikkila : “[Ne olduğu] hakkında hiçbir fikrim yok, tabii ki bu lastiklerde patlak olması kolay çünkü dışarıda çok fazla taş var” dedi.

“Bence ağlamak bile yardımcı olmuyor. Ancak ralliden memnunum, hızımız oldukça iyiydi.”

Bu, bütün gün galibiyet mücadelesi verdikten sonra, Østberg’in sondan bir önceki etabın sonunda yapabileceği çok az şey olduğunu söyleyerek ikinciliğe karar vermesi anlamına geliyordu.

Daha fazlasını yapamam, dedi. “Sonunda hayal kırıklığına uğrayamam çünkü orada hiç zaman bırakmıyorum. Elimden gelenin en iyisini yapıyorum ama bu kadar zaman kaybederken elbette kendimi mükemmel hissetmiyorum.”

Georg Linnamäe, hafta sonu boyunca tutarlı bir sürüşten sonra podyumun üçüncülük basamağında yer buldu.

Mārtiņš Sesks ve Mikołaj Marczyk arasındaki kavga, Sesks’in bir lastik sorunu nedeniyle durmak zorunda kalmasının ardından, son günün sadece iki etabında erken sonuçlandı.

Bu, dördüncü bitiren Marczyk’e iki dakikadan fazla kaybettiği ve süreci 12. bitirdiği anlamına geliyordu, geçen yılın Liepāja Rallisi galibinden sonra güçlü bir sürüşün hayal kırıklığı yaratan bir sonu oldu.

Efrén Llarena, gün geçtikçe beşinci sıradaki Yoann Bonato’yu yakalamak için elinden gelenin en iyisini yaptı, ancak son şampiyon Citroën’i yakalayamadı ve hatta sonunda bir Craig Breen atağı ile bir pozisyon daha geriledi.

Cumartesi günü yaşadıklarından sonra Pazar gününe 20. sırada başlayan Breen, son gün boyunca yiğit bir sürüş sergiledi ve dört etabı kazanarak altıncı oldu.

Ancak geri dönüş, dramasız değildi, çünkü Hyundai sürücüsü kendini öğleden sonra etaplarının ilkinde bitişten sadece birkaç virajda neredeyse yuvarlanırken buldu.

Birkaç saniye kaybetmesine ve i20 N Rally2’nin sağ ön tarafında bir miktar kaporta hasarı almasına rağmen toparlanmayı başardı.

Ancak Breen, hem bitişi geçerken hem de etap sonrası röportajı sırasında gülerek işin komik tarafını gördü : “60, 70 metre boyunca iki tekerlek üzerinde, beşinci vitesteydim” diye açıkladı. “Bundan paçayı sıyırabildiğim için çok, çok şanslıyım. Bir tekerlek izine çarptık, araba tutundu ve bizi iki tekerleğe kaldırdı.”

Heikkilä bitişi geçerek genel klasmanda sekizinci oldu ve Tom Kristensson ve Miklós Csomós ikiliyi 5,9 saniye ayırarak ilk 10’u tamamladı.

Son gün, Alberto Battistoli’nin önceden var olan bir omuz yaralanması nedeniyle etaplar başlamadan önce yarış dışı kaldı.

Erik Cais ve Andrea Mabellini de yarış dışı kalanlar arasındaydı ve birincisi bir lastik sorunu nedeniyle, diperi de direksiyon arızası yaşadı.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 70’nci yılı sezonunda takvimin ikinci rallisi Kanarya Adaları Rallisi 4-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Organizatörler 13 özel etapta geçilecek 190 kilometrelik bir ralli hazırladılar.

Fafe Rallisi Sonuçları

Son Haberleri :

Yukarı Git