Solans ERC’ye Hızlı Başladı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Nil Solans, Pazar günü Serras de Fafe – Felgueiras – Cabreira e Boticas Rallisi’nde baskın bir yarışın ardından ilk FIA Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) zaferini elde etti.

29 yaşındaki sürücü, kuzey Portekiz’deki amansız yağmur, yoğun sis ve çamurlu toprak etaplarda rakipleri debelenirken sezon açılışında zafer ulaştı.

Solans, Cuma gecesi Fafe’nin şehir merkezindeki süper özel etabının ardından dördüncü oldu. Cumartesi günü etaba ilk giren olarak risk almıştı ama bu onun zaferinin ilk adımları oldu ve ilk etap ile birlikte aldığı liderliği sonuna kadar korudu ve o andan itibaren ralliyi de kontrol etti.

Olumsuz koşullar Cumartesi günü iki etabın iptalini zorunlu kıldı, ancak İspanyol sürücü zirvedeki yerini sağlamlaştırmaya devam etti ve son güne büyük bir avantaj sağladı.

Pazar sabahı daha kuru hava, etapları biraz daha az tehlikeli hale getirdi, ancak Solans’ın yine de zorlamak için bir nedeni yoktu. Oynamak için bolca zamanı vardı.

Araújo ikinci bitirmenin mutluluğunu yaşadı
Volkswagen Polo GTI R5 pilotu, sondan bir önceki etapta bir spine rağmen sakinliğini korudu. Aradaki farkı korudu ve sonunda ilk ERC zaferini 55.7 saniye fark ile elde etti.

Bitişte Solans, “Tutarlıydık ve bu ralliye hazırlanmak için zamanımız yoktu, bu yüzden sonuçtan çok memnunuz” dedi.

“Artık Azor Adaları’na gidebilir miyiz diye düşünüyoruz. Ancak bunun gerçekleşmesi için [mali] desteğe ihtiyacımız var, o yüzden göreceğiz” dedi.

Armindo Araújo, ralliyi sonlandıran Power Stage’de Georg Linnamäe’den ikinciliği alarak Solans’ın en yakın rakibi oldu. Yerel kahraman, Fafe’ye öncelikle Portekiz şampiyonluk için geldi ve Skoda Fabia ile asla hız kesmedi.

Linnamäe, podyumu Araújo’nun 3.8 saniye gerisinde tamamladı. Ralli Estonyalı için güzel bir şekilde başlamıştı, ancak Cumartesi öğleden sonra ayar sorunları onu yavaşlattıı. Son ultra kaygan Lameirinha etabında Linnamäe, Polo’sunu “sürülebilir” olarak nitelendirdi.

Javier Pardo, Fabia’da dördüncü sırada yer alan en hızlı ERC-Michelin Talent Factory üyesiydi. Önde giden üçlü ile arasında 1 dakika 58.6 saniye farkla bitirdi, ancak son gün interkom ve açılır valf sorunlarına rağmen birkaç en hızlı zamana imza attı.

Pardo, rallinin çoğunu Simone Tempestini’nin benzer arabasıyla savaşarak geçirdi, ancak İtalyan SS17’de duvara çarptıktan sonra yarıştan çekildi. Tempestini aradan çıknıca Alberto Battistolli de Pardo’nun 36.4 saniye gerisinde ilk beşi tamamladı.

Hyundai Portekiz Takımı sürücüsü Bruno Magalhaes, Norbert Herczig’in Skoda’sını normal etapta kenara çekmesinin ardından altıncı sıraya yükseldi. Magalhaes, hafta sonu boyunca i20 N’nin ayarlarında geliştirmeler yapsa da Battistolli’nin 3 dakika 20,6 saniye gibi büyük bir farkla gerisinde kaldı.

Sesks, ERC Open’ı onurlandırdı
Martins Sesks, ERC Open kategorisi Fabia Rally2 Kiti ile Magalhaes’in 2 dakika 2.0 saniye geride yarışı 7’nci sırada tamamladı. 22 yaşındaki sürücü José Pedro Fontes’in Citroën C3 Rally2’sinden 29.4 saniye önünde bitirdi.

Ev sahibi kahraman Pedro Almeida, Skoda’sını liderin 10 dakika 19.2 saniyelik ardından finişe getirebildi.

Kasari’nin geç hamlesi meyvesini verdi
Efrén Llarena, SS2’de Fabia’nın radyatörüne zarar verdikten sonra unutması gereken bir ralli yaşadı, ancak İspanyol devam etti ve on birinci oldu. Ken Torn, Cumartesi yarış dışı kalmasının ardından yeniden başladı ve Ford Fiesta Rally2’deki Power Stage galibiyetiyle beş puan elde etmeyi başardı.

Kaspar Kasari, Dmitry Feofanov son etapta spin atınca, Fiesta Rally3 ERC3 liderlik tablosunda 31,5 saniye farkla ilk sırada yer aldı. İspanyol sürücü Óscar Palomo, Peugeot 208’deki olgun sürüşü sayesinde ERC4’ün galibi oldu.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı iki haftadan kısa bir süre içinde Portekiz’in Azor bölgesine taşınıyor. Azor Rallisi 26 – 27 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git