Yine Rosetti…

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın beşinci ayağı olarak İstanbul Şile ve Riva çevresindeki etaplarda koşulan Boğaziçi Rallisi, birinci ve ikinci günü lider olarak kapatan ve Türk takımlarından ST Racing’in hazırladığı Grande Punto S2000 ile yarışan İtalyan sürücü Luca Rosetti’nin liderliğiyle sonuçlandı. Rosetti, 39. kez düzenlenen ralliyi de ikinci kez kazanma başarısı göstererek onur tablosundaki yerini sağlamlaştırdı.

Üç günlük rallide geçilen 251,30’u özel olmak üzere 770,9 km uzunluğundaki 16 özel etabın onunda en iyi zamana imza atarak ralliyi 2 saat 32 dakika 45 saniyelik derecesiyle lider olarak tamamladı.

Cuma gününden bu yana Rossetti’yi kovalayan ve dört etapta en iyi zamanı elde eden genel klasman ikincisi Yağız Avcı, Ford Fiesta S2000’i ile bir ara 13 saniyeye kadar düşürdüğü farkın ralli sonunda bir dakikaya kadar açılmasına engel olamadı.

Yine ST Racing’in hazırladığı Grande Punto S2000 ile mücadele eden Serkan Yazıcı, geçilen 16 etap sonunda genel klasmanda üçüncü sırada kendisine yer buldu. Bonus Parkur Racing ekibinden Ercan Kazaz son günün ikinci bölümünde Subaru Imprezalı Yurii Prosatov’un yaşadığı sorunun da etkisiyle bir sıra yükselerek uzun ralliyi dördüncü sırada bitirdi.

36 ekibin start aldığı rallide, yorucu 3 günün sonunda sadece 16 otomobil podyuma ulaşabildi. Etaplara seyircinin ilgisi beklenenden az olurken, sporcular zor doğa koşullarının yanında sıcak havayla da başetmek zorunda kaldı.

Türkiye Ralli Şampiyonası’na da puan veren yarışta Genel Klasman ikinisi olan Yağız Avcı, elde ettiği bu sonuçla Şampiyona liderliğini de ele geçirdi. Ege Rallisi’ne katılmayan Ford takımının genç sürücüsü, bir yarış eksiğine rağmen liderliğe yerleşmenin sevincini yaşadı. Boğaziçi Rallisini beşinci sırada bitiren Burak Çukurova ise, aldığı puanlarla ikincilikte tutunmayı başardı. Serkan Yazıcı, Burak Çukurova’nın yaklaşık 15 puan gerisinde üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası 14-15 Ağustos’ta ANOK tarafından düzenlenecek Hitit Rallisi’yle devam edecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: