Ali Türkkan Estonya’da Podyum Peşinde

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) İtalya’da elde ettikleri 3. sıra ile güçlü bir giriş yapan Castrol Ford Team Türkiye, ikinci turda Estonya’da yarışacak. Genç ve çok sayıda şampiyonluk kazanmış pilot Ali Türkkan ve deneyimli yardımcı pilotu Burak Erdener tekrar podyuma çıkmak için yarışacaklar.

Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa ralli şampiyonu olan Castrol Ford Team Türkiye, İtalya-Sardunya yarışının ardından WRC’nin Estonya’daki ikinci turu için hazırlıklarını tamamladı. Zorlu İtalya turunda 3. sıra elde eden Ali Türkkan ve deneyimli yardımcı pilotu Burak Erdener, 20-23 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olan Estonya Rallisi’nde puanlarını artırmaya çalışacaklar.

Castrol Ford Team Türkiye, geniş sponsor ağı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) desteği ile, dış tasarımı tamamen yenilenmiş, güçlü Fiesta Rally3 araçları ile WRC3 kategorisinde Türkiye’yi temsil edecek.

Ali Türkkan, Estonya Rallisi’nde Kuzey Avrupa’nın hızlı ve tepeli toprak etaplarına sahip coğrafyasında ilk ralli yarışına başlayacak. Genç pilot hem rakipleri ile mücadele edecek, hem de yeni coğrafyaya uyum sağlama mücadelesi verecek.

Castrol Ford Team Türkiye’nin pilot koçu ve takım menajeri, şampiyon pilot Murat Bostancı, yarış hakkında şunları söyledi: “WRC’nin ilk turunda genç pilotumuz Ali Türkkan’ın gösterdiği başarılı performans sonrasında zorlu bir mücadele daha bizleri bekliyor. Genç pilotumuz Ali Türkkan, yardımcı pilotu Burak Erdener ve tüm ekibimizin yeteneklerine güvenim tam. Kazanma isteklerini sürdürmek için gerekenlere sahipler ancak bu yıl ilk kez katıldıkları Dünya Ralli Şampiyonası’nda hala öğrenmeleri gereken çok şey var. Sponsorlarımıza ve ortaklarımıza verdikleri desteğin karşılığını vermeyi hedefliyoruz ve bu başarıda onların da payı büyük. Onlar olmadan bu yolculuğa çıkamazdık. Onların ekibimize olan inancı bizim başarıya olan azmimizi artırıyor ve biz de onları gururlandırmaya devam edeceğiz.”

Ali Türkkan ve Burak Erdener, Estonya’dan sonra Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında Finlandiya ve Yunanistan’da iki yarışa daha katılacak. Murat Bostancı, yıllar boyunca edindiği tecrübe ve bilgilerini her durumda ekibe aktaracak.

Başarıları Uluslararası Düzeye Taşıdılar

Genç pilot Ali Türkkan ve yardımcı pilotu Burak Erdener, 1-4 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşen ve toprak etaplarda yarışılan sezonun en zorlu yarışlarından biri olan İtalya rallisinde ilk turdan itibaren yüksek performans göstermişti. İkili, yarışı 3. sırada tamamlayarak uluslararası arenada yeteneklerini ve araçlarının hızını kanıtladılar.

TOSFED’in desteğiyle 2022’de Türk Milli Takımı olarak FIA Motorsporları Oyunları’nda yer alan Ali Türkkan ve yardımcı pilotu Burak Erdener, Türkiye’ye tek madalyayı kazandırdılar. Ali Türkkan, 2021’de yardımcı pilotu Onur Vatansever ile Avrupa Ralli Kupası’nda Genç Pilotlar ve İki Çeker Şampiyonluğu’nu, Balkan Ralli Kupası’nda ise Genç Pilotlar ve İki Çeker Şampiyonluğu’nu elde etmişti.

Şampiyonluklarla Dolu Geçmiş

Castrol Ford Team Türkiye, 2017 yılında Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu’nu kazanarak Türkiye’nin otomobil sporlarındaki en büyük başarısını elde etti.

İlk olarak 2008 yılında WRC’ye katılan takım, FSTI sınıfında birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerini kazandı. 2013 yılında ise Murat Bostancı, Junior WRC (Dünya Gençler Şampiyonası) kategorisinde yarıştı. Son olarak, 2018 yılında Buğra Banaz ile Junior WRC sınıfında ve Murat Bostancı ile WRC2 sınıfında dünya ralli sahnesine çıktılar.

Türkiye’de ise, sezonun ilk yarışı olan Türkiye Ralli Şampiyonası’nda güçlü bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye, 26. sezonunda 16. şampiyonluğuna doğru ilerliyor.

Castrol Ford Team Türkiye’nin WRC Takvimi’nde sırasıyla; 3-6 Ağustos tarihlerinde Finlandiya Rallisi ve 7-10 Eylül tarihleri arasında da Yunanistan Akropolis Rallisi var.

Son Haberleri :

Yukarı Git