Elfyn Evans

Elfyn Evans, Secto Rally Finland’ı Fethetti

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Heyecan dolu bir hafta sonu geçirdik Secto Rally Finland’da, dostlar! Hadi, geçtiğimiz üç gün boyunca yaşananları özetleyelim.

Cuma günündeki drama, beklenmedik bir gelişme ile başladı ve Elfyn Evans, liderliğe yükseldi. Bu, baştan beri durdurulamaz görünen ve şampiyonada 55 puanlık bir avantajı olan Kalle Rovanperä’nın şok edici bir kazası sonrasında geldi. Yedinci etapta yaşanan bir aksilik Rovanperä ile onun Toyota GR Yaris’ini yarışın dışına itti. Neyse ki, hem Rovanperä hem de yardımcı sürücüsü Jonne Halttunen kazadan yara almadan kurtuldu.

Daha sonra Evans bayrağı devraldı ve kalan etapları sorunsuzca tamamladı, Hyundai’nin Thierry Neuville’inden sadece 6.9 saniye önde liderlik pozisyonunu kaptı. Rakiplerinin yaşadığı beklenmedik aksiliklere ve hatta Neuville’ün kaybettiği 2.8 saniyeye rağmen, Evans ayakta kalmayı başardı ve daha fazlası için hazır olduğunu net bir şekilde belirtti!

Cumartesi günü geldiğinde, Evans ateşli bir şekilde yedi etabın yedisinde de hakimiyet kurdu ve Neuville üzerindeki liderliğini etkileyici bir şekilde 32.1 saniyeye çıkardı. Kendisine yardımcı olan yağmur sayesinde, Evans’ın şampiyonluk hedefi hiç olmadığı kadar canlı görünüyordu. İyi bir konumda, ama dediği gibi, “hala yarın yapılacak daha fazla etap var.” Bu arada, diğer yıldızlar da parladı. Her zaman kararlı Neuville ve Takamoto Katsuta kendi yerlerini korurken, Oliver Solberg sıralamada altıncıya çıkarak heyecan yarattı.

Ve son gün Pazar ile heyecan verici hafta sonunun heyecan verici sonu da geldi. Elfyn Evans birinci olurken Fin etaplarını da dize getirmiş oldu. Neuville ile farkı 39.1 saniyeye çıkartarak yarışı bitirdi ve Wolf Power Stage’de maksimum puanı kapmayı başardı. Evans şimdi şampiyonluk yarışında Rovanperä’ya daha da yakın. Neşeyle ifade ettiği gibi, “Unutulmaz bir hafta sonu geçirdik… Şampiyonluk yarışında farkı kapatıyoruz.”

Tabii ki her şey sadece ilk sıradaki yeri kapmakla ilgili değildi. Katsuta, Teemu Suninen ile yaşadığı çetin mücadelenin ardından pozisyonunu korudu ve kariyerinin dördüncü podyum zaferini elde etti. Ve üç yıl aradan sonra Jari-Matti Latvala’nın performansını gördünüz mü? Beşinci sırayı kaparak, hala işini yapabileceğini gösterdi! Ayrıca, Solberg gibi genç silahların da iz bıraktığını gördük.

Sonuç olarak, dünyanın en hızlı yollarında heyecan ve mücadele dolu muhteşem bir yarış oldu. Bu yüzden, kemerlerinizi bağlayın çünkü gelecek ay 7 – 10 Eylül tarihlerinde efsanevi EKO Akropolis Rally Greece’de olacağız. Orada sizinle buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz!

Son Haberleri :

Yukarı Git