Huzurlarınızda Hibrit WRC

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış töreni ile 2022 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na yüksek voltajlı bir giriş yaptı.

2022 sezonunun Monte-Carlo Rallye’deki (20 – 23 Ocak) açılış yarışından beş gün önce WRC’nin üç üreticiden çığır açan yeni nesil Rally1 araçları Salzburg’daki Hangar-7’de ilk kez bir araya geldi.

FIA başkanı Muhammed Ben Sülayem’in huzurunda, son şampiyon Toyota Gazoo Racing ile Hyundai Motorsport ve M-Sport Ford, dört kıtada 13 rallide yarışacak olan yepyeni arabalarını tanıttı.

Katılanlar arasında Toyota’nın 2021 şampiyona ikincisi Elfyn Evans ve geçen sezon WRC tarihinin en genç ralli kazananı olan takım arkadaşı Kalle Rovanperä vardı.

Ayrıca Hyundai’nin sürücüleri Thierry Neuville ve Ott Tänak da hazır bulundu. Yeni M-Sport Ford ise Craig Breen ve takımın ateşli genç oyuncusu Adrien Fourmaux ile birlikte göründü.

Şampiyonanın 50. sezonunda, yeni FIA teknik düzenlemeleri seriyi daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yönlendirdiği için WRC büyük çevresel değişikliklerden geçecek.

Yükseltilmiş bir güvenlik hücreli şasi, yüzde 100 fosilsiz yakıt ve sürdürülebilir enerji kaynakları etrafında inşa edilen plug-in hibrit motorlu otomobiller, sporun daha yeşil bir geleceğe olan kapısını araladı.

Yeni hibrit otomobiller, 100kW’lık bir elektrik motorunu, 2011’den bu yana sporun en üst düzey otomobillerine güç veren, rekabette kanıtlanmış 1,6 litrelik turboşarjlı benzinli motorla harmanlıyor.

Paket, en yüksek performans seviyelerini 500 hp’nin üzerine çıkarırken aynı zamanda zararlı emisyonları da azaltıyor.

Kendisi de eski bir WRC yarışmacısı olan Başkan Ben Sülayem şunları söyledi: “Bugün gerçekleştirdiğimiz yeni Rally1 döneminin lansmanı, FIA ve tüm ralli ailesi için çok gururlu ve önemli bir an olarak tarihe geçiyor. WRC Organizatörünü de şampiyonanın 50. yıl dönümü sezon açılışında harika bir gösteri gerçekleştirdiği için tebrik etmek istiyorum.

“FIA’nın yeni teknik düzenlemelerine yönelik coşku son aylarda kendini fazlasıyla gösterdi ve etkinlik, Monte-Carlo Rallisi’ne birkaç gün kala takımlardan ve üreticilerden gelen ivmenin altını çizdi.

“Güvenlik iyileştirmeleriyle birlikte yeni bir dinamik performans katmanı ekleyen hibrit teknolojisinin yanı sıra, Rally1 araçları yüzde 100 sürdürülebilir yakıt kullanacak ve serinin her yarış organizasyonunda daha fazla sürdürülebilirlik elde etmek için çalışmalar devam ediyor. Heyecan verici bir sezon için sabırsızlanıyorum!”

WRC Organizatörü genel müdürü Jona Siebel, şampiyona için ‘dönüm noktası’ bir dönemin başlamasını memnuniyetle karşıladı.

“Bu gece WRC’nin geleceğinin neye benzediğini gördük” diye ekledi. “Üreticilerin bu şaşırtıcı ve yenilikçi Rally1 araçlarını WRC’nin yeni dönemi için hazırlama konusundaki sıkı çalışmalarını ve bağlılığını takdir ediyorum.

“Bu akşam, WRC’yi sergilemek ve hem son derece rekabetçi motor sporları hem de gezegenin birlikte gelişebileceği bir ortam yaratma konusundaki güçlü arzuyu sergilemek için harika bir fırsattı.”