Hyundai’ye Yeni Müdür

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Hyundai Motorsport, Cyril Abiteboul’un yeni takım patronu olarak atandığını duyurdu. 45 yaşındaki Abiteboul, ilk kez önümüzdeki hafta Monte-Carlo Rallisi’nde (19 – 22 Ocak) takımın başında olacak.

Abiteboul, görevi şimdi Hyundai Motorsport’un gelecekteki teknolojisiyle ilgili yeni bir rol üstlenecek olan Julien Moncet’ten devraldı. Ayrıca şirketin Müşteri Yarış programlarının sorumluluğunu üstlenecek.

Bu atamadan önce motor sporlarında 15 yıl çalışmış olan Fransız, bu pozisyona zengin bir deneyim barındırıyor. Renault Sport F1’de genel müdür yardımcısı ve Caterham F1 takımının takım patronu gibi çeşitli görevlerde bulundu.

Abiteboul, “otomotiv ve motor sporlarından biraz uzaklaşmak” için sektörden kısa bir izin aldığını söylüyor. Ancak geri dönme arzusu onu Hyundai ile görüşmeleri başlatmaya yöneltti.

Abiteboul, “Aslında motor sporlarının heyecanına olan iştah kanımda hâlâ çok güçlüydü. Hyundai ile ortak bir bağımız vardı ve bir takım patronu aradıklarını biliyordum.”

“Pek aktif değildim ama temas kurdum ve bu, Hyundai’nin aradığı şeyle benim de aradığım şey arasında iyi bir uyum sağladı. Daha ileri gitmek için doğal bir istek vardı ve sadece birkaç hafta önce karar verdik.”

Abiteboul, yeni fırsat için heyecanlı olsa da, bir ralli takımında ilk kez rol aldığı role alçakgönüllülükle yaklaşıyor. “Hayatımda yaşadığım tüm zorluklar gibi bu zorluğu da alıyorum: çok alçakgönüllülükle,” diye açıkladı. “Ama aynı zamanda nelerin yapılabileceği ve nelerin yapılması gerektiği konusunda da son derece heyecanlı ve tutkuluyum.”

Ayrıca, Moncet’nin geçen yıl son altı raundun dördünde takımı zafere götürmesinin ardından, karşılanması gereken yüksek beklentilerle karşı karşıya.

Abiteboul, Alzenau’daki meslektaşlarının yeteneklerine güveniyor, ancak şunları ekliyor: “Bir ekibin kurulmasına gerek yok, zaten var ve çalışıyor ve son derece iyi sonuçlar verme yeteneğine sahip.”

Hyundai Motorsport Başkanı Sean Kim şunları ekledi: “Cyril Abiteboul’u Hyundai ailesine katmaktan memnuniyet duyuyorum. Cyril’in Formula 1’deki deneyimi, WRC’de şampiyonluklar için daha yoğun bir mücadele başlatmaya ve Müşteri Yarış takımlarımızı desteklemeye çalışırken, büyüme ve gelişme için yeni fırsatları keşfetmemize yardımcı olacak.

“Ona yerleşmesi, çevreyi keşfetmesi ve zamanla takım patronu rolünü üstlenmesi için bilinçli olarak zaman vereceğiz. Geçen sezon vekil rolünü kararlılıkla üstlenen Julien Moncet’e teşekkürlerimi sunuyorum. Onun rehberliğinde beş zafer kazandık ve yılın ikinci yarısında güçlü bir ivme yakaladık.

“Hyundai Motorsport’un teknik personelinin, Cyril ile birlikte, Hyundai Motor Company’nin Küresel Ar-Ge birimiyle yakın iş birliği yaparak gelecekte daha güçlü ve net bir liderlik sergileyeceklerinden hiç şüphem yok.”

Abiteboul’un atanması, takım Toyota Gazoo Racing’in üreticiler şampiyonasındaki iki yıllık hakimiyetini kırmaya çalışan Hyundai için çok büyük bir adım. Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2023 sezonu önümüzdeki hafta Monte-Carlo Rallisi’nde (19 – 22 Ocak) başlıyor.

Son Haberleri :

Yukarı Git