Letonya, 2024 WRC Takvimi’ne Ekleniyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) organizatörleri, eski adıyla Tet Rally Liepāja olarak bilinen Tet Rally Letonya’nın 2024 yılında takvime ekleneceğini açıkladı.

Karar, Letonya’nın FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’ndaki (ERC) uzun süreli başarısının ardından geldi. WRC Organizatörünün bu tür etkinlikler için WRC takviminde en az bir yer ayırma taahhüdü vardı. Hem WRC hem de ERC’nin ticari hak sahibi olan WRC Organizatörü, büyüme ve WRC ailesinin bir parçası olma potansiyeline sahip etkinlikleri belirlemek ve desteklemek için bu tür kararlar alma yetkisine sahip.

Tet Rallisi Letonya, sürücülerden ve yardımcı sürücülerden mükemmel beceri ve hassasiyet gerektiren son derece toprak etapları ile Avrupa’nın en zorlu rallilerinden biri olarak ün yapmıştır.

WRC Organizatörü Kıdemli Spor Direktörü Peter Thul, “Bir etkinliğin ERC’den WRC’ye dönmesini sağlamak için WRC takviminde en az bir yer tutmak her zaman hedefimiz olmuştur,” dedi.

“Tet Rally Letonya’nın bu slotu alan ilk yarış olması, onun sportif ve promosyonel mükemmelliğinin ve Letonya Hükümetinin ralliye olan bağlılığının açık bir şekilde tanınmasıdır.

“Bu karar, Baltık bölgelerinin WRC için stratejik önemini vurguluyor. Yayın ortağı TV3 ile uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var ve 2024 etkinliği için onlarla işbirliğimizi genişletmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu ve 150’den fazla ülkede 50’den fazla yayıncıdan oluşan sürekli artan ağımız, WRC’yi dünyada en çok izlenen motor sporları şampiyonalarından biri yapıyor,” diye ekledi Thul.

Etkinlik organizatörleri, etkinliğin bir WRC yarışı için gerekli olan yüksek standartları karşılamasını sağlamak için FIA ve WRC Organizatörü ile yakın bir şekilde çalışıyorlar. Ralli, Letonya’nın Rīga ve Liepāja şehirlerinden Talsi, Tukums, Kuldīga, Dienvidkurzeme bölgelerine uzanan geniş bir alanına ulaşacak.

“Bu bir rüyanın gerçek olduğu an.” Tet Rally Letonya direktörü Raimonds Strokšs, “Yıllar önce başlayan çalışmalarımız, sonunda Letonya’nın 2024’te bir WRC etkinliğine ev sahipliği yapması için net bir yol haritası ile sonuçlandı.”

“Bir etkinlik organizatörü olarak RA Events için bu, beraberinde büyük sorumluluk taşıyan muazzam bir dönüm noktası. Ancak Letonya Hükümeti, ralli şehrimiz Liepāja, başkentimiz Rīga ve genel sponsorumuz Tet gibi güvenilir ortaklarımız var – artı birçok arkalarında, birlikte bu işi başarabileceğimiz ve önümüzde duran tüm zorlukların üstesinden gelmeye hazır, daha da geniş, hevesli insanlardan oluşan bir ekip var.”

Tet Rally Letonya 2024’ün kesin tarihleri, zamanı geldiğinde teyit edilecektir. Yarışın düzenlenebilmesi için Dünya Motorsporları Konseyi (WMSC)’nin de onayı da gerekmektedir.

Son Haberleri :

Yukarı Git