Monte Carlo ile Sezon Başlıyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası sezonunda perde aralanıyor ve ünlü Monte-Carlo Rallisi (19 – 22 Ocak) başka bir heyecan verici sezonu daha başlatıyor.

2023’te beş kıtada on üç zorlu yarış olacak ve yerini koruyan, eski renklerine dönenler ile sezona başlamadan yer kapmaca oynayan sürücülerin sezon içinde yapacakları hakkında pek çok soru var. Endişelenmeyin – bu hafta bunların çoğu yanıtlanacak.

En azından Kalle Rovanperä için yılı biraz aşinalıkla başlıyor. 2022’de altı ralli galibiyetine taşıdığı aynı Toyota GR Yaris Rally1’i kullanacak ve kapılarında bir kez daha aynı “69” numarasını taşıyacak.

Ee başka?

Kariyerinde ilk kez, 22 yaşındaki Rovanperä, geçen yıl hakkıyla aldığı bir zafer olan WRC Pilotlar Şampiyonluğu unvanını savunmakla görevlendirildi ve bu süreçte gelmiş geçmiş en genç WRC şampiyonu oldu.

Genç Fin pilot, bu hafta Fransız Alpleri’ndeki etaplarda daha iyi bir takım arkadaşına sahip olamazdı. Toyota için yarı zamanlı bir programa katılan sekiz kez dünya şampiyonu Sébastien Ogier, burada kazanmak hakkında bir iki şey biliyor.

Ogier, rekor kıran dokuzuncu Monte-Carlo galibiyetini almak için yerini alırken Elfyn Evans ve Takamoto Katsuta, Japon üretici için Şeytanın Dört Atlısı’nı tamamladı.

Rovanperä, “Yeni sezon başlamadan önce hislerim iyi,” dedi. “Şampiyonluğu savunmanın kolay olmayacağını biliyoruz. Rekabet seviyesinin her geçen gün daha da yükseldiğini gördük, bu yüzden oyunumuzu da yükseltmeye çalışmalı ve çok zorlamaya devam etmeliyiz.”

M-Sport Ford, geçen yılki bu ralliden bu yana bir zafer kutlamadı. Kazanma yollarına geri dönmek isteyen ekip, takıma liderlik etmesi için Aralık ayında Hyundai ile sözleşme imzalayan 2019 Dünya Şampiyonu Ott Tänak’ı ilk sıraya yazdı.

Tänak’ın İngiliz ekibiyle yaptığı yeni sözleşme, eve dönüşü temsil ediyor. İlk kariyerini M-Sport şekillendirdi ve Estonyalıya 2012’de kariyerinde ilk kez fabrika yer alma şansını veren de takım sahibi Malcolm Wilson’dı.

Geçen sezon hızlı performansları ona sporun en üst seviyesinde ilk tam zamanlı kontratını kazandıran Fransız Pierre-Louis Loubet de takıma katıldı.

Hyundai Motorsport için art arda 10. sezonuna başlayan Thierry Neuville, bu yılı kendi yılı yapmak için can atıyor – özellikle de Belçikalı sürücü şampiyonayı beş kez ikinci bitirmişken.

Ancak i20 N Rally1’e ilk kez katılan Esapekka Lappi, Neuville’in kanat adamı olarak hareket etmek için mücadeleye katıldığı için Hyundai’de de değişiklikler var. Geçen sezon Toyota’da Ogier ile araba paylaşımının ardından tam zamanlı bir kampanya başlatıyor. Tecrübeli İspanyol Dani Sordo, takımın üçüncü arabasının direksiyonuna geçiyor.

Öngörülemeyen dağ havası, rakiplerin birkaç kilometre içinde kar, buz ve kuru asfaltla karşılaşabileceği anlamına geliyor. Bu tür koşullarda kurnaz lastik seçimi çok önemli ve tahminler bunun gerçek bir kış yarışı olmayacağını öne sürse de, hiç kimse yanlış bir güvenlik duygusuna kapılmayacak.

Ralli Perşembe akşamı Monaco’nun Casino Meydanı’nda başlıyor. Ekipler, Pazar öğleden sonra aynı yerde bitmeden önce 325.02km’yi kapsayan 18 dağ etabını tamamlayacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git