Muhteşem Rovanperä 2023 WRC Şampiyonu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Kalle Rovanperä, Pazar günü Central European Rally’de arka arkaya şampiyonluk kazanarak iki kez WRC şampiyonu* oldu.

Rovanperä, Central European Rally’de genel olarak ikinci olarak bitirerek bu unvanı Pazar günü kazandı.

Ralliyi Thierry Neuville’in arkasında bitirse de, 23 yaşındaki sürücü 2023 sezonunda artık yakalanamayacağını garantiledi.

Sadece bir yıl önce, Rovanperä en genç WRC şampiyonu olma rekorunu kırmıştı. Bugün ise Carlos Sainz, Walter Röhrl ve Miki Biasion gibi efsanevi isimlerin yanında iki kez kazanan olarak yer alıyor.

Central European Rally’ye Toyota Gazoo Racing takım arkadaşı Elfyn Evans’ın 31 puan önünde başlayan Rovanperä, tacı kazanmak için avantajını koruması gerekiyordu. Evans, Cumartesi sabahı dramatik bir kaza yaşadığında, zafer yolu neredeyse garantilendi.

Sezonun sakin bir başlangıcının ardından Rovanperä ve yardımcı sürücüsü Jonne Halttunen, Mayıs’ta Vodafone Rally de Portugal’ı kazanarak ritim buldular. O zamandan beri sadece iki kez podyumun dışında kaldılar.

“Gerçekten çok iyi hissediyorum,” dedi Rovanperä. “Bence bu yıl, benim için kişisel olarak, geçen yıldan daha önemliydi. Rekabet daha sıkıydı ve gerçekten iyi bir iş çıkardık. En büyük teşekkür elbette Jonne’ye gidiyor – o da dünyanın en iyi yardımcı sürücüsüdür. Bu zaferi ilkinden daha çok keyif alarak yaşayacağım.”

Neuville’in ralli zaferi şampiyonların kutlamalarıyla gölgede kalsa da, Belçikalı sürücünün performansı büyük takdir topladı.

Hyundai i20 N sürücüsü Neuville, Cumartesi sabahı kontrolü ele aldı ve Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki kaygan asfalt yollarda Rovanperä’nın 57,6 saniye önünde 19. kariyer zaferini kazandı.

“Genel olarak iyi bir iş çıkardık,” dedi Neuville. “Bu hafta sonu iyi bir tutarlılık gösterdik ve sonunda bu bize fayda sağladı. Bu bir takım çabasıydı ve başardık, bu yüzden bundan gurur duyabiliriz.”

Ott Tänak, son günkü hidrolik arızasını aşarak M-Sport Ford Puma ile üçüncü oldu.

Sébastien Ogier, Cuma günü yaşadığı tekerlek hasarının ardından dördüncü olmak için geri döndü. Teemu Suninen, Grégoire Munster ve Adrien Fourmaux ilk 8’i tamamladı. Nicolas Ciamin ve Pierre-Louis Loubet ise ardından geldi.

Cuma günü yoldan çıkmasına rağmen Andreas Mikkelsen için de kutlamalar vardı. WRC2 şampiyonluğunu kazanmak için gerekeni yaptı.

Şampiyona, gelecek ay FORUM8 Rally Japan’da Asya’da sona eriyor. Asfalt etkinliği Aichi’de gerçekleşecek ve 16-19 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

*FIA tarafından sonuçların onayına tabidir.

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: