Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe

Neuville, Zaferle Sezonu Açtı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2024 Dünya Ralli Şampiyonası’nın açılış rallisi olan Monte-Carlo Rallisi, büyük bir heyecana sahne oldu. Hyundai i20 N pilotu Thierry Neuville, zorlu Alpler parkurunda mükemmel bir performans sergileyerek kariyerinin 20. dünya ralli zaferini elde etti. Neuville, rakibi Toyota Gazoo Racing’den Sébastien Ogier’i 16.1 saniye geride bırakarak, yeni sezona mükemmel bir başlangıç yaptı.

Rallinin ilk günü, Toyota sürücüleri Elfyn Evans ve Sébastien Ogier arasında sıkı bir mücadeleye sahne oldu. Evans, özellikle buzlu etaplarda gösterdiği performans ile günü lider tamamladı. Ancak Ogier, günün sonunda Evans’ın 21.6 saniyelik avantajını 4.5 saniyeye indirdi.

Cumartesi günü, Thierry Neuville günün yıldızı oldu. Neuville, sabahın erken saatlerinde üçüncü sıradan ikinci sıraya yükseldi ve öğle saatlerinde Evans’ı geçerek liderliği ele geçirdi. Ogier, öğleden sonra gerçekleşen etaplarda iki etap zaferi elde etse de, Neuville akşam saatlerindeki performansıyla liderliğini korudu ve Pazar gününe 3.3 saniyelik bir avantajla girdi.

Pazar günü, Neuville, Col de Turini’nin efsanevi etabında da dahil olmak üzere günün tüm etaplarında en hızlı zamanları yaparak zaferini perçinledi. Ogier, Neuville’i geçmeye çalışsa da başarılı olamadı. Evans ise hibrit ünite sorunu nedeniyle zaman kaybetti ve üçüncü sırada tamamladı.

Yarışın son klasmanı şu şekilde oldu:

  1. T Neuville / Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N) – 3h 9m 30.9s
  2. S Ogier / V Landais (Toyota GR Yaris) +16.1s
  3. E Evans / S Martin (Toyota GR Yaris) +45.2s
  4. O Tänak / M Järveoja (Hyundai i20 N) +1m 59.8s
  5. A Fourmaux / A Coria (Ford Puma) +3m 36.9s
  6. A Mikkelsen / T Eriksen (Hyundai i20 N) +5m 34.6s

Sürücüler Şampiyonası Puan Durumu (1. Yarış Sonrası):

  1. Thierry Neuville – 30 puan
  2. Sébastien Ogier – 24 puan
  3. Elfyn Evans – 21 puan

Neuville ve Evans arasındaki rekabet, sezon boyunca izlenmesi gereken bir mücadele olarak öne çıkıyor. Yarışın ardından pilotlar ve takımlar, 15-18 Şubat tarihleri arasında İsveç’in Umeå kentinde gerçekleştirilecek olan kış rallisi için hazırlanacaklar.

Son Haberleri :

Yukarı Git