Ogier Hedefe Kilitlenmiş

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sébastien Ogier, 2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası sezonunun muhteşem açılış gecesininden avantajlı çıkmak için Perşembe akşamı geçilen iki gece etabında temposunu yüksek tuttu.

Fransız Alpleri’nde sekiz kez galip gelen Ogier, Toyota GR Yaris’ini 40.02 km’lik etapların ardından takım arkadaşı Elfyn Evans’ın 6.0 saniye önünde servis alanına getirirken sanki kendisi ile yarışıyor gibiydi.

Sürücüler bu efsanevi ralliye alışılmadık şekilde kuru bir başladılar, Col de Turini etaplarının normalde şartlarda buzlu ve kaygan geçilmesi gerekirken kuru zeminde lastikler aşırı ısındı ve tutunma arttı, bu da zamanlara etki etti.

Ancak Ogier, bunlara takılmadı ve – bir kez olsun – yolu açmadığı için çok mutluydu. Etaba geç başlama pozisyonu, rakiplerinin izlerini tespit ederek herhangi bir zor bölümü seçebildiği için bu şartları lehine kullandı.

Ogier, “Bu ralliye gece başlamak hiçbir zaman kolay olmadı, ancak en azından koşullar o kadar tutarsız değildi.” “Gerçekten zor olan tek bir viraj vardı ve etaba ilk çıkmadığımdan önden gidenlerin yoldan nasıl çıktıklarını görerek kendime önlem alabildim.”

“Bence bizim için iyi bir başlangıç oldu ve bundan dolayı mutluyuz, ancak açıkçası daha gidilecek çok uzun bir yol var.”

Puma’da ilk kez sahneye çıkan Tänak teknik sorunlarla mücadele etti
Ott Tänak, ikinci sıradaki Evans’tan 9.4 saniye geride lider üçlüyü tamamladı. İlk etaplarında M-Sport’un Ford Puma’larından birinde başlayan Estonyalı sürücü için sıkıntılı bir geceydi.

İlk etaptan önce irtibat bölümündeki bir elektrik sorunu, Tänak’ın sinirlerini tırmandırdı ve her iki etabı da beşinci vites olmadan tamamladığında bu gerilim daha da arttı.

Neuville genel klasmanda dördüncü oldu

Tanak’ın saniyenin sadece onda biri gerisinde, kara buz parçası üzerinde genişçe kaydıktan sonra i20 N’sini durdurarak yaklaşık sekiz saniye kaybeden Hyundai yıldızı Thierry Neuville var. Puma korsanı Jourdan Serderidis aynı virajda hata yaptı ancak çok daha kötü bir performans sergiledi ve seyirciler arabasını bir hendekten çıkartırken bir dakikadan fazla kaybetti.

Son şampiyon Kalle Rovanperä, Toyota’sının öne taktığı yumuşak lastiklerin aşırı ısınmasını önlemek için sürüş stilini değiştirmek zorunda kaldı. Fin pilot şu anda Hyundai arabalarının arasında genel klasmanda altıncı sırada, Neuville’den 1,6 saniye geride ve Dani Sordo 15,0 saniye arkasında.

Yedinci sıradaki Pierre-Louis Loubet, tam zamanlı bir M-Sport Ford sürücüsü olarak ilk gününde temkinli bir yaklaşım benimsedi. Aynı şey, sadece 1.1 saniye geriden gelen Hyundai’nin ilk kez sahneye çıkan Esapekka Lappi için de söylenebilir.

Col de Turini etabında en hızlı dördüncü olan Takamoto Katsuta için umut verici bir başlangıçtı, ancak Yaris’i bir sonraki etapta bir el freni sorunu çıkartınca işler hızla kötüye gitti. Japon sürücü, bir dizi keskin virajda zaman kaybetti ve genel klasmanda dokuzuncu sırada liderden 57.0 saniye geriye düştü.

Škoda Fabia RS Rally2 ile ralliye hızlı giren Nikolay Gryazin ilk günü lider tamamlamış oldu. Her iki etabı da kazandıktan sonra WRC2’sini liderin 16.7 saniye ardına yerleşti.

Ekipler Cuma, 105.34km’yi kapsayan üç etaptan oluşan iki lup için daha da kuzeye gidecekler. Roure / Roubion / Beuil (18.33km), Puget-Théniers / Saint-Antonin (19.79km) ve Briançonnet / Entrevaux (14.55km) üzerinden sabah ve öğleden sonra etapları programda yer alıyor. Arabalar sabah Monako’daki servis alanından ayrıldıktan sonra, akşam dönene kadar servis fırsatı alamayacaklar.

Son Haberleri :

Yukarı Git