Ogier, İtalya’da İkinci Günün Ardından Tänak’ı Geride Bıraktı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sardinya, İtalya – Sébastien Ogier, Rally Italia Sardegna’nın zorlu ikinci gününde Ott Tänak’ı geride bırakarak üst üste üçüncü FIA Dünya Ralli Şampiyonası zaferine doğru emin adımlarla ilerliyor.

Sekiz kez WRC şampiyonu olan Ogier, dört kez lider değişiminin yaşandığı ve şampiyona lideri Thierry Neuville’in yarış dışı kaldığı hareketli bir günün ardından, Super Sunday’e Hyundai i20 N rakibi Tänak’ın 17.1 saniye önünde başlayacak.

Gece lideri olan Ogier’in sabah testleri için yalnızca bir yedek lastik taşıma kararı geri teptiğinde, şans ilk başta Tänak’tan yanaydı. Patlayan bir lastik, giderek daha sert ve aşındırıcı hale gelen üç etap için aynı lastik setini kullanmak zorunda kalmasına neden oldu ve pozisyonlarını üç kez değiştirdikten sonra Estonyalı’nın 3.5 saniye gerisinde kaldı.

Ancak öğleden sonra Monte Lerno etrafındaki efsanevi etaplarda, Ogier tüm riskleri göze aldı. Tänak’ın temposu düşerken ve 2019 şampiyonu güvenli oynaması talimatı verildiğini ima ederken, Ogier sadece bir etap sonra liderliğe geri döndü ve GR Yaris’inde üç etapta da en iyi zamanları kaydetti.

Ogier için başarılı bir Pazar, Hırvatistan ve Portekiz’deki arka arkaya zaferlerin ardından gelebilir ve Fransız pilotun Rally Italia Sardegna tarihindeki en başarılı sürücü olarak yerini sağlamlaştırabilir. “Pozitif bir gün oldu ve öğleden sonra daha da pozitifti,” diye gülümsedi. “Bu sabahki etaplar çok zorluydu ama öğleden sonrayı çok daha fazla keyif aldım ve arabayı sürmek büyük bir zevkti.”

Thierry Neuville, Sardinya’ya Elfyn Evans’ın 24 puanlık şampiyona liderliği ile geldi ve günün erken saatlerinde beşinci sıradan üçüncü sıraya yükselerek bu farkı artırmaya hazır görünüyordu. Ancak, SS8’de frenleme noktasını yanlış değerlendirerek Hyundai’sini yoldan çıkardı ve yarış dışı kaldı.

Takamoto Katsuta bu sonuçla podyuma yükseldi ancak Japon sürücünün ilk üçteki zamanı kısa sürdü. Toyota’sı SS9’da terminal bir şanzıman sorunu geliştirdi.

Öndeki dram, Dani Sordo’nun bir başka Hyundai ile lider üçlüyü tamamlamasının önünü açtı. Ritmini bulmakta zorlanmasına rağmen, İspanyol sürücü takım arkadaşı Tänak’ın yaklaşık iki dakika gerisinde ve Evans’ın 30.5 saniye önünde yer aldı. M-Sport Ford Puma’dan Grégoire Munster beşinci sırayı alırken, WRC2 lideri Sami Pajari altıncı sırada yer aldı.

Pazar günkü final, Alghero’nun kuzeybatısında yer alıyor ve iki testin iki döngüsünden oluşuyor, Wolf Power Stage ile sona eriyor ve Akdeniz’in muhteşem manzaraları eşliğinde tamamlanıyor. Bu dört etap toplam 39.30 km uzunluğunda.

Son Haberleri :

Yukarı Git