Ogier Patladı, Tänak’a Zafere Uçtu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sardinya, İtalya – Sébastien Ogier, Rally Italia Sardegna’nın son anlarında lastik patlaması yaşaması sonucu üçüncü arka arkaya FIA Dünya Ralli Şampiyonası zaferi umutlarını kaybetti ve zaferi Ott Tänak’a bıraktı.

Estonyalı pilot, Ogier’in talihsizliğiyle avantaj elde ederek ralliyi Fransız rakibinin 0.2 saniye önünde tamamladı. Ogier, Super Sunday’e Tänak’ın 17.1 saniye önünde başlamıştı, ancak son etapta işler değişti.

Sekiz kez WRC şampiyonu olan Ogier, zor bir gün geçirdi. Dört kez lider değişimi yaşandı ve şampiyona lideri Thierry Neuville yarış dışı kaldı. Ogier, sabah testleri için yalnızca bir yedek lastik taşıma kararı aldığında şans Tänak’tan yanaydı. Patlayan bir lastik, giderek daha sert ve aşındırıcı hale gelen üç etap için aynı lastik setini kullanmak zorunda kalmasına neden oldu ve orta bölüm lastik değişim noktasında Estonyalı’nın 3.5 saniye gerisinde kaldı.

Öğleden sonra Monte Lerno etrafındaki efsanevi etaplarda, Ogier tüm riskleri göze aldı. Tänak’ın temposu düşerken ve 2019 şampiyonu güvenli oynaması talimatı verildiğini ima ederken, Ogier sadece bir etap sonra liderliğe geri döndü. Ancak Wolf Power Stage’deki lastik patlaması, zaferi Tänak’a getirdi.

“Bu ralliyi kazanmayı hak ettiğimizi düşünüyorum ama Ott da iyi bir ralli yaptı,” dedi Ogier. “Bu, rallinin doğası. Yapabileceğim fazla bir şey yok. Hayat bu, böyle şeyler olabiliyor.”

Tänak, Hyundai ve kendisi için önemli puanlar kazandığı için memnuniyetini dile getirerek, “Zor bir hafta sonuydu. Bu etapta yol yoktu ve bazı büyük taşlar vardı. Daha fazlasını yapmak zordu,” dedi.

Thierry Neuville, Wolf Power Stage’de 4:55.052 zamanıyla 25. Wolf Power Stage zaferini kazandı ve şampiyonluk mücadelesi için kritik puanlar topladı. Daha önce yarış dışı kalmasına rağmen, Neuville son etapta hızını ve dayanıklılığını gösterdi.

Dani Sordo, ritmini bulmakta zorlanmasına rağmen üçüncü sırayı aldı. İspanyol sürücü, takım arkadaşı Tänak’ın neredeyse iki dakika gerisinde ve Elfyn Evans’ın 30.5 saniye önünde yer aldı. M-Sport Ford Puma’dan Grégoire Munster beşinci sırada yer alırken, WRC2 lideri Sami Pajari altıncı sırada tamamladı.

Power Stage Sıralaması:

 1. T. Neuville – 4:55.052 (5 puan)
 2. O. Tänak – +2.385 (4 puan)
 3. E. Evans – +6.537 (3 puan)
 4. A. Fourmaux – +6.931 (2 puan)
 5. T. Katsuta – +6.936 (1 puan)
 6. S. Ogier – +8.780

Final Sıralamalar:

 1. O. Tänak – 03:06:05.6
 2. S. Ogier – +0.2 saniye
 3. D. Sordo – +2:25.8
 4. E. Evans – +2:37.8
 5. G. Munster – +6:42.9
 6. A. Fourmaux – +16:43.4

Sürücüler Şampiyonası Sıralamaları (6. Ayak Sonrası):

 1. Thierry Neuville – 122 puan
 2. Ott Tänak – 104 puan
 3. Elfyn Evans – 104 puan
 4. Sébastien Ogier – 92 puan
 5. Adrien Fourmaux – 74 puan
 6. Takamoto Katsuta – 52 puan

Markalar Şampiyonası Sıralamaları (6. Ayak Sonrası):

 1. Hyundai Shell Mobis World Rally Team – 269 puan
 2. Toyota Gazoo Racing WRT – 256 puan
 3. M-Sport Ford World Rally Team – 131 puan

Rally Italia Sardegna’nın heyecan dolu finali, Dünya Ralli Şampiyonası’nın gelecek yarışları için sahneyi hazırlıyor. Bir sonraki rallide daha fazla heyecan ve drama bizleri bekliyor olacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git