Ogier, Shakedown’da En Önde

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası sezonu, Perşembe sabahı Monte-Carlo Rallisi’nin shakedown etabı ile hareketlendi. Sébastien Ogier testlerin en hızlısıydı.

Toyota Gazoo Racing için üst üste ikinci sezona başlayan sekiz kez dünya şampiyonu, Sainte-Agnes’ten Peille’e 2,29 km’lik dağ etabında GR Yaris Rally1’li takım arkadaşı Kalle Rovanperä’dan saniyenin onda üçü daha hızlı zaman elde etti.

Ogier, bu hafta dokuzuncu zaferi ile rekor kırmak için Monte-Carlo Rallisi için etaplarda olacak. Geçen sezon da çok yaklakşmıştı ancak geç bir lastik patlaması ile eski rakibi Sébastien Loeb’in kupayı çalmasına engel olamamıştı.

Hyundai Motorsport’tan Thierry Neuville ilk 3’ü Rovanperä’nın onda bir gerisinde tamamladı ve önde gelen altı sürücüyü sadece 1,1 saniye içinde yer aldı.

Ogier, “Her zaman olduğu gibi burada ne bekleyeceğinizi bilmek zor,” dedi. “Her şey hangi koşullarla karşılaşacağımızla ilgili – çok fazla kar yok gibi görünüyor, ancak yine de bu sabah biraz zorlu donmuş zemin geçtik.

Neuville, Hyundai’sinde üçüncü oldu
“Hiçbir zaman kolay bir ralli olmadı ama burada olmaktan her zaman keyif alıyorum. Tabii ki tüm sezonu planlamıyoruz ama bu etkinliğin odak noktası hala aynı.”

Rovanperä bir sonraki geçişte zaman tablosunda zirveye çıkmadan önce, Neuville i20 N Rally1 ile ilk turunda en hızlıydı. Ogier, seansın sonlarında öne geçerek üçüncü ve son geçişinde farkını ortaya koydu.

Elfyn Evans ilk dörtteki üçüncü Toyota’ydı. Evans, Neuville’in 0.1 saniye önünde, Belçikalının takım arkadaşı Dani Sordo’nun da saniyenin onda dördü önünde bitirdi.

Sonraki iki pozisyon, M-Sport Ford ikilisi Pierre-Louis Loubet ve Ott Tänak tarafından tutuldu, Tanak bir Puma’da ilk kez zamana karşı yarıştı.

Tänak’ın Puma çıkışı yolda
Tänak, “Nasıl gideceğini göreceğiz. Kesin olarak keşfedecek çok şeyimiz var ve bu kolay olmayacak. Haydi başlayalım ve nerede olduğumuzu görelim.”

Bu hafta yeni bir otomobille çıkış yapan bir başka sürücü de kış döneminde Toyota’dan Hyundai’ye geçen Esapekka Lappi. Fin sekizinci en iyi zamanı elde ederken, Takamoto Katsuta ve Jourdan Serderidis klasman tablosunu tamamladı.

Son Haberleri :

Yukarı Git