Ogier Yüksekten Uçuyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Rally México zafer listsinin tepesine etkinliği yedinci kez rekor kırarak kazanan Sebastien Ogier yerleşti.

Pazar günü öğleden sonra Guanajuato Meksika Rallisi’nde kazandığı galibiyetle Sébastien Ogier, zaten etkileyici olan listesine bir rekor daha ekledi.

Fransız, yarı zamanlı 2023 sezonunun ikinci rallisine Meksika’da başladı. Kuzey Amerika yarışında rekor bir yedinci galibiyetle, rakibi olan Sébastien Loeb ile paylaştığı Meksika şeref listesinin zirvesine yükseldi.

Toyota Gazoo Racing sürücüsü son güne 35,8 saniyelik büyük bir farkla başladı, bu nedenle Pazar onun için oldukça kolay geçti.

2008’de FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na ilk kez katıldığı bu yarışı bu sefer Thierry Neuville’in 27.5 saniye önünde bitirdi. Son dört hız testinde çok iyiydi ve Wolf Power Stage’den tüm bonus puanları aldı.

Şu anda sürücüler şampiyonasında Neuville’in üç puan önünde olan Ogier, “Araç bu hafta sonu harikaydı ve ralli bizim ve takım için mükemmel geçti.”

Hırvatistan Rallisi’ne atıfta bulunarak, “Bir sonraki ralliyi yapacağım için, orada yola ilk çıkmak ve takım için puan almak da önemliydi.”

Ogier’in takımında yer alan Elfyn Evans, Neuville’in Hyundai i20 N’si ile mücadele ederken taraftarlar oldukça keyif aldı. Neuville, eğilen süspansiyonu ile mücadeleye devam eden Galli’ye yaklaştı. Neuville güne Galli’nin 5.3 saniye gerisinde başlamıştı.

Belçikalının ısrarı son etapta rakibini geçerek semeresini verdi ve onu saniyenin sadece onda dördü ile ikinci sıraya yerleştirdi ve dört günlük yarışın da heyecan verici bir şekilde sona ermesini sağladı.

Kalle Rovanpera, ilk üç sürücünün hızına ayak uydurmakta zorlandı, bu yüzden Toyota’sıyla tek başına dördüncü sırayı almaya razı olmak zorunda kaldı. Son şampiyon, kazananın bir dakikadan fazla gerisinde beşinci gelen Hyundai’den Dani Sordo’dan uzaklaşmaya devam etti.

En iyi Rally1 takımlarından birkaçı, engebeli çakıllı arazide yarış dışı kaldı ve bu, Gus Greensmith’in WRC2 özellikli koda Fabia RS Rally2’de genel klasmanda altıncı bitirmesine yardımcı oldu. Her ikisi de destek kategorisinde yer alan Emil Lindholm ve Oliver Solberg de hemen arkasındaydı.

Ott Tanak, cuma sabahı turbo sorunu yaşadı ve bu ona 14 dakikadan fazla mal olduğu için genel klasmanda ancak dokuzuncu bitirebildi. WRC2 yıldızı Kajetan Kajetanowicz ilk 10’u tamamladı.

WRC, 20 Nisan’dan 23 Nisan’a kadar sürecek olan Hırvatistan Rallisi için önümüzdeki ay yeniden asfalta çıkacak. Etkinlik başkent Zagreb’de gerçekleşecek.

Meksika Rallisi Sonuçları

Son Haberleri :

Yukarı Git