Ogier Zafere Yakın

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sébastien Ogier, Cumartesi etaplarını hatasız geçerek Monte Carlo Rallisi’nde rekor kırmaya çok yaklaştı.

Cuma günü yarım dakikadan fazla önemli bir avantaj elde eden Ogier’nin dikkati, Monaco merkezli toplam 111,78 km’lik altı asfalt etap için Alpes-de-Haute-Provence’a giderken liderliği korumaya çevirdi.

Bugün ters sıralamayla etaba çıkan Ogier, etaba ilk çıkanların etaplara çakıl, kaya ve çamur süpürdüğü için en kirli yol koşullarıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Toyota Gazoo Racing için yarı zamanlı olarak araba kullanan Ogier, ihtiyatlı bir yaklaşım benimsedi. Risk alma havasında değildi ve keskin bir kayanın deldiği lastik ile zaferi kaçırdığı geçen senenin hayal kırıklığını tekrarlamamak temposunu çok yükseltmedi.

39 yaşındaki sürücü dikkatli olmasının bir sonucu olarak, takım arkadaşı Kalle Rovanperä’nın farkı azaltmasına neden oldu. Ogier yine de Pazar günkü finale 16.0 saniye farkla lider giriyor.

Ogier, elinde yeterince zaman olduğundan emin, ancak hâlâ dört kırıcı etap varken her şey olabilir. Buradaki zafer, onu şu anda eski rakibi Sébastien Loeb ile paylaştığı rekoru kırarak Monte-Carlo Rallisi şeref listesinin zirvesine oturtacak.

“Bence yeterli olmalı. Sonuncusu, lastikler için en tehlikeli olanıydı, bu yüzden rahatladım ve o etapların artık bittiği için mutluyum.”

Son şampiyon Rovanperä güçlü bir başlangıç yaptı ve Hyundai i20 N yıldızı Thierry Neuville ile arasına mesafe koymak için sabahki üç etabın ikisini kazandı.

Neuville, iki etap zaferi ile yanıt verdi, ancak Ubraye’nin karanlığında Rovanpera’ya geçilince ikisinin arasındaki fark 16 saniye çıktı.

Elfyn Evans, Cuma günü lastik patlattıktan sonra sağlam bir geri dönüş yaptı ve ilk dörtte üçüncü Toyota’yı soktu. Galli sürücü, günün ikinci etabında Ott Tänak’ı geçti ve her etapta ilk üçün dışına çıkmadı ve 24.5 fark ile Neuville’in hemen ardından günü dördüncü bitirdi.

M-Sport Ford’a geri dönen Tänak için, teknik bir arıza Puma’sının direksiyonununu ağırlaştırdıktan sonra hem rahatlama hem de hayal kırıklığı duyguları yaşadı.

Evans’a karşı savaşamayacak durumda olmasına rağmen, Tänak’ın olayın iyi yanından bakarak ara servis olmadığı için direksiyon pompasının tamamen arızalanmamasına sevindi.

Yaris’in genç Takamoto Katsuta’sı, Le Fugeret’ten Thorame-Haute’ye ilk geçişte Dani Sordo’yu geçerek genel klasmanda altıncı sıraya yükseldi. Şu anda yedinci sırada yer alan Sordo, etap zamanlarında rekabet eksikliği karşısında şaşkın hissetmeye devam ediyor.

Sekizinci sıradaki Esapekka Lappi, gece servisinde otomobiline ayarlamalar yaptı ve yeni i20 N ile kendini çok daha rahat hissetti. SS12’deki sağ arka lastik patlatınca, küçük bir hayal kırıklığı yaşadı ancak daha da önemlisi, genel klasmandaki yerini korudu.

Nikolay Gryazin ve Yohan Rossel, SS9’da bir köprüye çarptıktan sonra arka süspansiyon hasarı nedeniyle yarış dışı kalan Pierre-Louis Loubet sayesinde sıralarını yükselttiler. WRC2’nin önde gidenleri, kalan dört etapla ilk 10’u tamamladı.

Pazar günkü final Alpes-Maritimes’e dönüyor. Tanıdık Luceram / Lantosque günü başlatıcak ekipler Perşembe akşamı geçilen La Bollène-Vésubie / Col de Turini’yi yeniden geçilecek. Her iki etap bir kez daha tekrarlanacak ve ikincisi, bonus puanların verileceği Power Stage olarak geçilecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git