Polonya’da Günün Lideri: Rovanpera

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun yedinci rallisi olan Polonya Rallisi’nin üçüncü günde lider yine değişti, Tanak ve Mikkelsen’den sonra zirvede artık Kalle Rovanpera var.

Kalle Rovanperä Hız Kesmeden Liderliği Ele Aldı

Kalle Rovanperä, üçüncü günü güçlü bir performansla tamamlayarak liderliğini pekiştirdi. Sabahın son etabı olan SS11’de, Adrien Fourmaux’ya göre 0.8 saniye daha hızlı bir zaman elde etti ve genel sıralamada liderliğini korudu. Rovanperä, “Hazırlık eksikliğine rağmen, beşinci viteste sürekli gitmek oldukça korkutucuydu,” dedi.

Altıncı özel etabı SS14’te Neuville’in 2.2 saniye önünde yer alarak liderliğini sağlamlaştırdı. “Bu koşullarda elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz,” diyerek performansından memnun olduğunu belirtti. Günün son etabı olan SS15’te ise 6.5 saniye farkla liderliğini pekiştirerek günü tamamladı. “Yarın bugünlerden daha zor olacak, umarım en iyisini yaparız,” şeklinde yorumda bulundu.

Andreas Mikkelsen’ın Azimli Takibi

Hyundai takımından Andreas Mikkelsen, Rovanperä’nın arkasında sıkı bir takipte bulunarak günü ikinci sırada tamamladı. Sabahın son etabında Evans’a göre 1.1 saniye daha hızlıydı ve genel sıralamada ikinci sıraya yerleşti. “Hız yüksek ve elimizden geleni yapıyoruz,” diyerek performansını değerlendirdi.

Altıncı özel etabı geçerek Rovanperä ile farkı 5.2 saniyeye kadar açtı. “Kalle iyi iş çıkardı. Birkaç köşede daha hızlı olabilirdik,” dedi. Günün son etabında ise 4.2 saniye geride tamamlayarak genel sıralamada ikinci sıraya yerleşti. “Pozisyonumuz iyi, ama bir pozisyon daha yukarı çıkmak istiyoruz,” diye belirtti.

Elfyn Evans’ın Mücadeleci Ruhu

Toyota GAZOO Racing takımından Elfyn Evans, sabahın son etabında Rovanperä’yı 1.3 saniye farkla geride bırakarak liderliği ele geçirdi. Ancak, altıncı özel etabı geçerken lastik patlaması nedeniyle üçüncü sıraya geriledi. “Uyarı olmadan lastik patladı, bu da bizi biraz geriye attı,” dedi. Günün son etabında ikinci hızlı zamanı elde ederek günü tamamladı, ancak genel sıralamada üçüncü sırada yer aldı. “Bugün biraz şanssızdık ama hala yarıştayız,” dedi.

Adrien Fourmaux’nun Sessiz Yükselişi

M-Sport Ford takımından Adrien Fourmaux, üçüncü günü dördüncü sırada tamamladı. Sabahın son etabında 0.2 saniye farkla Rovanperä’nın arkasında kaldı. “Deli gibi hızlı bir etap, sürekli köşe dönmek zorundasınız,” diye belirtti.

Altıncı özel etabı geçerken Neuville’e 6.0 saniye kaybetti. “Risk almak istemiyorum, zor ve hızlı bir etap,” dedi. Günün son etabında ise güçlü bir performans sergileyerek günü dördüncü sırada tamamladı. “Lastik seçimi doğru değildi, ama iyi bir gün geçirdik,” diyerek günü değerlendirdi.

Mārtinš Sesks’in Etkileyici İlk Yarışı

M-Sport Ford takımından Mārtinš Sesks, ilk Rally1 deneyiminde başarılı bir performans sergileyerek günü beşinci sırada tamamladı. Sabahın son etabında, genel sıralamada beşinci sırada yer aldı. “Her şey kafamda bir lunapark treni gibi, ama hala öğreniyoruz,” dedi.

Altıncı özel etabı geçerken Neuville’e göre 6.3 saniye kaybetti. “Neuville hala hızlı, ama elimizden geleni yapıyoruz,” dedi. Günün son etabında ise güçlü bir şekilde tamamlayarak Neuville’i geride bıraktı. “Birçok küçük hata yaptım ama genel olarak iyiydi,” diye ekledi.

Thierry Neuville’nin Sessiz Mücadelesi

Hyundai takımından Thierry Neuville, sabahın son etabında Katsuta’ya göre 9.1 saniye daha hızlıydı. “Yeni etaplar, yeni hız notları; gereksiz risk almak istemiyorum,” dedi.

Altıncı özel etabı geçerken Katsuta’ya göre 10.6 saniye daha hızlıydı. “Hala çok fazla temizlenme var, ama iyi bir tempo tutturdum,” dedi. Günün son etabında hafif bir hata yaparak biraz zaman kaybetti, ancak genel sıralamada altıncı sıraya yerleşti. “Sürüş iyiydi, ama bir köşede hata yaptım,” dedi.

WRC2 Kategorisinde Soylu’nun Performansı

WRC2 kategorisinde yarışan Uğur Soylu, gün boyunca gösterdiği kararlılık ve hızla dikkat çekti. Soylu, gün sonunda “Uzun bir gündü, etaplar uzun ve çok hızlıydı! Mükemmeldi.” dedi. Performansı ile ilgili herhangi bir büyük sorun yaşamayan Soylu, günü başarılı bir şekilde tamamladı ve yarın için umutlu olduğunu belirtti.

WRC2: Sami Pajari Zirvede

WRC2 kategorisinde, Sami Pajari liderliğini sürdürdü. Gün boyunca istikrarlı bir performans sergileyen Pajari, rakiplerine karşı önemli bir avantaj elde etti. Oliver Solberg ise ikinci sıraya yükselerek Pajari’yi yakından takip etmeye başladı. Solberg, Virves’in önüne geçerek günü ikinci sırada tamamladı. Miko Marczyk, üçüncü sırada yer alarak yerel hayranlarını memnun etti.

WRC3: Dominguez ve Matulka’nın Mücadelesi

WRC3 kategorisinde, Jakub Matulka liderliğini sürdürdü. Diego Dominguez, Matulka’ya karşı sıkı bir mücadele vererek farkı kapatmaya çalıştı. Gün sonunda, Dominguez ve Matulka arasındaki fark sadece 5.5 saniye olarak kaydedildi. WRC3 kategorisindeki diğer sürücüler, gün boyunca çeşitli mekanik sorunlar ve etap kazalarıyla mücadele ettiler.

WRC Masters Cup: Kremer Önde, Sołowow Yakından Takipte

WRC Masters Cup kategorisinde, Armin Kremer liderliğini sürdürdü. Kızı ile birlikte yarışan Kremer, Michal Sołowow’un önünde sağlam bir avantaj elde etti. Kremer, etaplarda yaşadığı bazı zor anlara rağmen genel olarak temiz ve hızlı bir performans sergiledi.

Armin Kremer: Günün sonunda liderliğini koruyan Kremer, etaplarda yaşadığı birkaç tehlikeli duruma rağmen güçlü bir performans sergiledi. Soğukkanlılığı ve tecrübesi sayesinde rakipleri üzerinde baskı kurmayı başardı. Kremer, “Bazı büyük anlar yaşadık ama bu normal. Diğer rakiplerimize karşı yaklaşık 2 dakikalık bir farkımız var, bu yeterli olmalı” dedi.

Michał Sołowow: Sołowow, Kremer’i yakından takip etti ve gün boyunca yüksek hızda ve teknik etaplarda mücadele etti. “Güzel bir gündü, inanılmaz etapların tadını çıkardık. Teknik, hızlı ve yavaş bölümler vardı. Gerçekten güzel bir ülke” şeklinde konuştu.

Ricardo Triviño: Triviño, zorlu etaplarda mücadele ederek günü tamamladı. “İnanılmaz, çılgınca. Harika bir ralli. Tüm zamanlar, daha hızlı, daha hızlı, daha hızlı!” dedi.

Uğur Soylu, Etaplardan ve Performansından Memnun

Master kategorisinde mücadelesine devam eden Uğur Soylu, gün boyunca gösterdiği kararlılık ve hızla dikkat çekti. Soylu, gün sonunda “Uzun bir gündü, etaplar uzun ve çok hızlıydı! Mükemmeldi.” dedi. Performansı ile ilgili herhangi bir büyük sorun yaşamayan Soylu, günü başarılı bir şekilde tamamladı ve yarın için umutlu olduğunu belirtti.

Ott Tänak’ın Talihsiz Günü

Hyundai takımından Ott Tänak, sabahın ilk etabında bir geyik ile çarpışarak yarış dışı kaldı. “Maalesef yeni motorumuzda büyük hasar var, yarışı devam ettiremeyeceğiz,” diyerek yaşadığı talihsizliği anlattı.

Genel Sıralama (SS15 Sonrası)

  1. Kalle Rovanperä (Toyota GAZOO Racing): 02:00:44.0
  2. Andreas Mikkelsen (Hyundai): +9.4 saniye
  3. Elfyn Evans (Toyota GAZOO Racing): +16.1 saniye
  4. Adrien Fourmaux (M-Sport Ford): +37.0 saniye
  5. Mārtinš Sesks (M-Sport Ford): +58.2 saniye
  6. Thierry Neuville (Hyundai): +58.3 saniye

Polonya Rallisi’nin final günü yarın sabah 08:15’te başlayacak. Tüm heyecanı kaçırmayın!

Son Haberleri :

Yukarı Git