Rovanpera, Kumsaldan Gelip Kupayı Aldı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Orlen 80. Polonya Rallisi’nin final gününde, Kalle Rovanperä ve co-pilot Jonne Halttunen Toyota GAZOO Racing takımıyla zaferi elde etti. Polonya’nın hızlı toprak etaplarında muhteşem bir performans sergileyen Rovanperä, zorlu geçen hafta sonunda rakiplerini geride bırakarak podyumun en üst basamağına çıktı.

Kalle Rovanperä, Polonya Rallisi’ni 28.3 saniye farkla kazandı. Toyota GAZOO Racing takım arkadaşı Elfyn Evans’ın önünde finişe ulaşan Fin pilot, “Gerçekten harika bir hafta. Pek normal değil, gerçekten çok çalıştık. Şu an çok yorgun hissediyorum. Buraya gelip takıma yardımcı olduğumuz ve üreticiler şampiyonasında birçok puan topladığımız için iyi ki geldik,” dedi. Bu zafer, Rovanperä’nın kariyerindeki 13. galibiyet oldu.

Elfyn Evans, dört lastiğiyle birlikte mücadeleyi tamamlarken, Wolf Power Stage puanlarını kaçırarak üçüncü oldu. “Bir viraja girişte bir kaya vardı, onu kaçırmak için çok geçti ama işte bu,” diyen Evans, yine de takım arkadaşının hemen arkasında güçlü bir performans sergiledi.

Adrien Fourmaux, M-Sport için Polonya Rallisi’nde üçüncü WRC podyumunu kazandı. “Gerçekten iyi bir hafta sonu geçirdik, burada yeni olduğum için çok mutluyum. Gerçekten iyi bir sonuç, hala geliştirebileceğimiz şeyler var,” diyen Fourmaux, podyumu merhum dostu Ian’a adadı.

Thierry Neuville, takım arkadaşı Ott Tänak’tan 1.6 saniye daha hızlı bir süre alarak şampiyona puanlarını topladı. “Gerçekten hayal kırıklığı yaratan bir hafta sonu oldu. Buraya gelmeden önce zor olacağını biliyorduk, motivasyonu yüksek tuttuk,” dedi. Neuville, genel klasmanda dördüncü oldu.

Mārtinš Sesks, Rally1 makinelerinde muhteşem bir başlangıç yaptı ve beşinci sırada finiş gördü. “Bunu sindirmek biraz zaman alacak ama eğlendik. Letonya’da yarışmak çok özel olacak,” diyen genç Letonyalı, gelecek yarışlar için de umutlu olduğunu belirtti.

Andreas Mikkelsen, Hyundai için zor bir hafta sonu geçirdi ve lastik sorunu nedeniyle liderlik mücadelesini kaybetti. “Bizim açımızdan çok olumlu bir hafta sonu oldu, gerçekten keyif aldım,” dedi. Mikkelsen, altıncı sırada yer aldı.

Grégoire Munster, M-Sport Ford World Rally Team için 22 yıllık sürekli puan kazanma serisini kutladı. “Birçok olumlu şey var, yedinci sırada bitirdik ve önümüzdeki adamlarla mücadele ettik,” dedi.

Takamoto Katsuta, hafta sonunu sekizinci sırada tamamladı. Japon yıldız, “Çok zorladım ama işe yaramadı. Bu hafta sonu hızım yoktu,” diyerek hayal kırıklığını dile getirdi.

Ott Tänak, Wolf Power Stage’de güçlü bir performans sergiledi ve Hyundai için önemli puanlar kazandı. “Bugün elimizden geleni yaptık. Çok zorlu bir pozisyon,” diyen Estonyalı sürücü, genel klasmanda dokuzuncu oldu.

Uğur Soylu, Rally Polonya’daki son gün performansıyla dikkat çekti. WRC2 kategorisinde yarışan Soylu, zorlu etaplarda sağlam bir sürüş sergileyerek ralliyi tamamladı. Son gün etaplarında Soylu, yüksek hız ve tutarlılık göstererek rakiplerine meydan okudu.

Soylu, son gün etapları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Son etaplar oldukça zorlu ve teknikti, ama genel olarak memnunuz. Aracın performansı iyiydi ve iyi bir tempoda sürmeyi başardık. Özellikle sabah etaplarında hızımızı korumak önemliydi.”

WRC2: Pajari Üstün Performansıyla Zaferini İlan Etti

Rally Polonya’da WRC2 kategorisinde mücadele eden Sami Pajari, üstün performansıyla dikkat çekti. Genç Fin pilot, zorlu etaplarda gösterdiği disiplinli sürüşüyle rakiplerine fark atarak zaferini ilan etti. Pajari, “Bu zafer çok şey ifade ediyor. Takımım için çok minnettarım. Baştan sona tamamen hızla gitmek zorundaydık ve başardık,” dedi.

WRC2’de bir diğer dikkat çeken isim ise Oliver Solberg oldu. Solberg, zorlu etaplarda yüksek hız ve tutarlılık göstererek ikinci sırada yer aldı. Solberg, “Şampiyona için önemli puanlar kazandık, ancak hâlâ yapacak işlerimiz var,” şeklinde konuştu.

Üçüncü sırada ise Nikolay Gryazin yer aldı. Ancak Gryazin, son etaplarda yaşadığı mekanik sorunlar nedeniyle zor anlar yaşadı. “Banklara çarptık ve bir lastiğimiz zarar gördü. Bu kabul edilemez, daha iyisini yapmalıyız,” diyerek hayal kırıklığını dile getirdi.

WRC3: Matulka Heyecan Verici Bir Zafer Elde Etti

WRC3 kategorisinde ise Jakub Matulka, Diego Dominguez ile çekişmeli bir mücadele sonunda zaferini ilan etti. Matulka, evinde yarışmanın avantajını kullanarak etkileyici bir performans sergiledi. “Kendi evimde yarışmak gerçekten çok özel. Bu zaferi elde etmek için çok çalıştık ve başardık,” dedi.

Dominguez, Matulka’nın hemen arkasında ikinci sırada yer alarak yarışın heyecanını artırdı. “Bu sabah çok zorlayıcıydı, ama sonunda iyi bir sonuç elde ettik,” dedi.

Üçüncü sırada ise Nataniel Bruun yer aldı. Bruun, rallinin başından sonuna kadar istikrarlı bir performans sergileyerek podyumu tamamladı. “Hedefimiz buydu ve başardık. Şimdi sıradaki yarışlara odaklanacağız,” diyerek memnuniyetini ifade etti.

Rally Polonya’da WRC2 ve WRC3 kategorilerinde yaşanan bu çekişmeli mücadeleler, sezonun geri kalanı için büyük bir heyecan yarattı. Hem Pajari’nin hem de Matulka’nın üstün performansları, şampiyonluk yarışında önemli birer adım olarak değerlendiriliyor.

Genel Klasman

K. Rovanperä 02:33:07.6
E. Evans +28.3
A. Fourmaux +42.7
T. Neuville +1:10.8
M. Sesks +1:47.0
A. Mikkelsen +2:16.6

Üreticiler Şampiyonası

Hyundai Shell Mobis World Rally Team – 311
Toyota Gazoo Racing WRT – 301
M-Sport Ford World Rally Team – 156

Sürücüler Şampiyonası Sıralaması

Thierry Neuville – 136
Elfyn Evans – 121
Ott Tänak – 115
Sébastien Ogier – 92
Adrien Fourmaux – 91
Kalle Rovanperä – 63
Takamoto Katsuta – 58
Andreas Mikkelsen – 29
Dani Sordo – 27
Esapekka Lappi – 27

Orlen 80. Polonya Rallisi, heyecan verici etapları ve kıyasıya mücadeleleriyle unutulmaz bir etkinlik oldu. Bir sonraki ralli Tet Rally Latvia olacak. 18-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu ralli, sezonun hız ve çekişme dolu bir diğer önemli etkinliği olacak. Letonya’daki hızlı çakıl yüzeyleri, sürücüler için yeni bir meydan okuma sunacak ve şampiyona mücadelesi daha da kızışacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git