Tanak, Meksika’ya Hızlı Başladı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda birinci olan Ott Tanak, Perşembe gecesi Meksika’nın ralli açılış sokak etabında her iki geçişte de en hızlı süreyi elde ederek birçok insanı mutlu etti.

İlk 12 araba 1.12km etabının her iki geçişini de ters sırada yaptığı için, Estonyalı Tanak Rally1 arabalarının sonuncusu olmanın keyfini çıkardı. Asıl işi Cuma sabahı başlıyor Estonyalı yarış boyunca yolu temizlemekle görevli olacak.

35 yaşındaki sürücü, Ford Puma Hibrit Rallisi’nde1 ilk turu 58 saniyede tamamladı ve bu, şu anki dünya şampiyonu Kalle Rovanpera’dan 0,8 saniye daha hızlıydı. Ardından, yarım saatten daha kısa bir süre sonra, Finlandiyalı rakibini yenerek ve bir gün önceki farkını 1,7 saniyeye çıkararak aynı şeyi tekrar yaptı.

Estonyalı ikinci koşunun sonunda “Bugün biraz eğlenceliydi ama yarın çok işim var” dedi. İlk etap için çok ralli hayranının geldiğinden bahsetmişti. “Buraya geldiğinizde o kadar çok insan var ki sanki bir insan tünelinden geçiyormuşsunuz gibi geliyor.

“Çok farklılar – gerçekten çok tutkulular… Tüm bu çılgınlık çok eğlenceli.”

Hyundai ile ilk tam sezonunu yaşayan Esapekka Lappi, Rovanpera’nın 0,5 saniye gerisinde üçüncü oldu. İki Fin, Perşembe sabahı yapılan test (shakedown) etabında birincilik için berabere kalmıştı.

Lappi ile aynı takım için yarışan Thierry Neuville ikinci oldu. Meksika’daki son ralliyi kazanan Sébastien Ogier, Toyota GR Yaris Rally1’de beşinci oldu.

Ogier’nin takımında yer alan Elfyn Evans, Dani Sordo’nun 0,1 saniye önünde altıncı oldu.

Pierre-Louis Loubet Meksika’da ilk kez bir Puma sürdü ve Takamoto Katsuta bir Yaris sürdü. Günün sonunda sırasıyla sekizinci ve dokuzuncu oldular.

Emil Lindholm, ilk 12’de olmadığı için akşama başlamak için biraz daha beklemek zorunda kaldı, ancak gecenin sonunda savunan WRC2 şampiyonu ilk 10’daydı. Eski model bir koda Fabia Rally2 evo kullanmasına rağmen, Finn, benzer bir arabada Nikolay Gryazin’in 1,6 saniye önünde, WRC2 liderlik tablosunun zirvesine hızla koştu. İlk kodası Fabia RS Rally2’yi kullanan Gus Greensmith, WRC’nin ana destek kategorisinde ilk üçe girdi.

Meksika Rallisi Sonuçları

Son Haberleri :

Yukarı Git