Toyota Gazoo Racing Sezon İncelemesi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Geçen senenin şampiyonunda nasıl hata bulabilirsiniz? Okurken Sébastien Ogier yerine Kalle Rovanperä’yı ve Yaris WRC yerine de GR Yaris Rally1’i koyabilirsiniz.

Sonuç? Aynısı. Daha fazla altın.

Ama kusursuz bir sezon muydu? Çok yakın. Ama tam olarak değil.

Rovanperä’yı sezonun buluşu olarak tanımlamak gülünç olurdu, ancak bir ralli galibiyetini taca dönüştürmenin bir yolunu bulduğu sezondu. Takım arkadaşı Sébastien Ogier’in 10 yıl sonra ilk kez tam sezon yarışmama kararı, 22 yaşındaki Fin’in tam olarak yararlandığı bir fırsat penceresi açtı.

Son iki yıldır Ogier’e bakıp öğrenen Kalle, Séb tarzı kendi hakimiyetini ortaya koydu ve iki raunt kala kariyerinin ilk WRC şampiyonluğunu kazandı. Hakimiyetinin ve 2002’de Marcus Grönholm’dan bu yana Finlandiya’nın ilk şampiyon sürücüsü unvanının altında yatan altı muhteşem zaferdi.

Bu galibiyetleri de her zeminde elde etti. İsveç’teki kardaki başarısının ardından, Hırvatistan’da son etap zaferi mucizeden başka bir şey değildi. Afrika’da kaba toprak etaplarda, Estonya ve Yeni Zelanda’da ise hızlı toprak etaplarda daha fazla başarı elde etti.

Japon üretici tam zamanlı Ogier’siz bir gelecekten korkuyorsa, Rovanperä’nın bu sezonki temposu gelecek sezonlar için sinirleri yatıştırmak için çok şey yaptı.

Rovanperä, hibrit Yaris’te hemen rahatlık bulurken, Elfyn Evans, önceki iki WRC sezonunu ikinci bitirmek için güvendiği türden bir güveni kazanmakta zorlandı. Evans savaşmaya devam etti, dört kez ikinci oldu ve Aichi’de çok yağışlı bir Pazar günü bir hata yapmadan ve kuru lastikleri tercih etmeden önce Japonya’yı mengene benzeri bir yol tutuşuna sahip olmaya çalıştı.

Evans sezonunun ikinci yarısı çok daha güçlüydü, bu da büyüleyici bir 2023 yılı olmasını sağladı.

Ogier ve Esapekka Lappi bir GR Yaris Rally1 paylaştı. Fransız, yılın büyük bir bölümünde mücadeleden uzak kaldı ancak İspanya’da müthiş bir zafer elde etmenin mutluluğunu yaşadı.

Lappi, gelecek sezon için Hyundai’ye geçiş yapmaya karar vermeden takımına gelecek ile ilgili ümit verdi ve iyi puanlar sağladı. Finli özlenecek ama Takamoto Katsuta’nın Ogier’in yarışmadığı etkinliklerde fabrika takımına adım atması Japon için harika bir haber olurken Toyota’nın kendi sürücü geliştirme programının tanınması açısından da faydalı olacak.

Toyota için yılın öne çıkan olayı? Şüphesiz Safari Rallisi. Dört fabrika GR Yaris Rally1s için bir-iki-üç-dört finişi, yeni bir homologasyon döngüsünün ilk yılında inanılmaz bir başarıydı.

kaynak: wrc.com

Son Haberleri :

Yukarı Git